O'zbekiston-Tailand: Xalqaro ilmiy hamkorlik yangi bosqichda!
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi O‘simliklar kimyosi instituti hamda Tailandning Burapha universiteti Farmatsevtika fanlari fakulteti o‘rtasida ilmiy va texnik hamkorlik bo‘yicha muhim kelishuv imzolandi.
Mazkur kelishuvning asosiy yo‘nalishlari:
•  Metabolik, neyrodegenerativ va yuqumli kasalliklarning oldini olish hamda davolash uchun innovatsion dori vositalarini yaratish;
•  Biologik faol qo‘shimchalar va kosmetologiya mahsulotlarini ishlab chiqish;
•  Ilmiy tadqiqotlarni birgalikda olib borish va natijalarni amaliyotga joriy etish;
•  yuqori malakali kadrlar tayyorlash.
Ushbu kelishuv ikki davlat ilm-fani o‘rtasida integratsiyani kuchaytirib, tajriba almashinuvi va zamonaviy ilmiy yondashuvlarni joriy etishga xizmat qiladi. Ayniqsa, dorivor o‘simliklar kimyosi va farmatsevtika sohasida yangi mahsulotlar yaratish orqali sog‘liqni saqlash tizimiga innovatsion yechimlar olib kirish imkonini beradi.

Узбекистан-Таиланд: Международное научное сотрудничество на новом уровне!
Подписано важное соглашение о научно-техническом сотрудничестве между Институтом химии растительных веществ Академии наук Республики Узбекистан и Факультетом фармацевтических наук Университета Бурафа в Таиланде.
Основные направления соглашения:
•  Создание инновационных лекарственных препаратов для профилактики и лечения метаболических, нейродегенеративных и инфекционных заболеваний;
•  Разработка биологически активных добавок и косметических средств;
•  Совместные научные исследования и внедрение результатов в практику;
•  Подготовка высококвалифицированных кадров.
Данное соглашение укрепит интеграцию наук двух стран, позволит обмениваться опытом и внедрять современные научные подходы. В частности, оно позволит внедрять инновационные решения в систему здравоохранения путем создания новых продуктов в области химии лекарственных растений и фармацевтики.