“O’zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi tashkiliy faoliyati” nomli monografiya nashr etildi
O’zR FA O’zbekiston tarixi davlat muzeyi, ilmiy kotibi, PhD A.F.Ismailovning “O’zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi tashkiliy faoliyati” nomli monografiyasi nashr etildi.
Ushbu monografiyada O'zbekistonda fanning shakllanish bosqichlari, ilmiy tadqiqot ishlarining shakllanishi, Fanlar akademiyasi tashkil etilishiga shart-sharoitlarning vujudga kelishi va tashkil etilishi, shakllanishi hamda 1991-2021-yillarda Fanlar akademiyasini maqbullashtirish va takomillashtirishga oid islohotlar yoritib berilgan.
Muhim jihati, monografiya Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining 80 yilligiga munosib tuhfadir.

Опубликована монография «Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси ташкилий фаолияти» А.Ф.Исмаилова, PhD, ученого секретаря Государственного музея истории Узбекистана Академии наук Республики Узбекистан.
В данной монографии рассмотрены этапы становления науки в Узбекистане, развитие научных исследований, создание и организация условий для плодотворной работы научных учреждений Академии наук Республики Узбекистан, а также реформы, связанные с оптимизацией и совершенствованием деятельности Академии наук в период 1991-2021 годы.
Важно отметить, что монография является достойным подарком к 80-летию Академии наук Республики Узбекистан.