O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi 82 yoshda!
1943-yil 4-noyabr kuni mamlakatimiz ilm-fani tarixida muhim sana sifatida qayd etilgan. Aynan shu kunda O‘zbekiston Respublikasining eng yirik va nufuzli ilmiy tashkiloti — O‘zbekiston Fanlar akademiyasi tashkil etilgan. Bu voqea respublikamiz ilm-fanining mustaqil taraqqiy etishida, milliy kadrlar maktabini shakllantirishda yangi bosqichni boshlab bergan.
O‘sha davrda akademiya tuzilishi va faoliyatiga asos solishda taniqli olim, matematik va pedagog Qori Niyoziy katta xizmat qilgan. U tashkilotning birinchi prezidenti etib saylangan. Qori Niyoziy rahbarligida akademiya qisqa vaqt ichida turli ilmiy yo‘nalishlarda faoliyat yurita boshladi — tabiiy fanlar, texnika, qishloq xo‘jaligi, tarix, filologiya, san’atshunoslik kabi sohalarda tadqiqot institutlari ochildi.
Bugungi kunda O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi — yirik ilmiy-tadqiqot institutlari, laboratoriyalar va ilmiy maktablarni birlashtiruvchi tizimdir. Akademiya olimlari fan va texnikaning ilg‘or yutuqlarini amaliyotga joriy etish, yosh olimlarni tayyorlash hamda xalqaro ilmiy hamkorlikni kengaytirishda faol ishtirok etmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining 82 yillik yubileyi bilan barcha olimlarimizni va ilm-fan fidoyilarini muborakbod etamiz!

Академии наук Республики Узбекистан – 82 года!
4 ноября 1943 года – важная дата в истории науки нашей страны. Именно в этот день была создана крупнейшая и влиятельнейшая научная организация Республики Узбекистан – Академия наук Республики Узбекистан. Это событие ознаменовало новый этап в самостоятельном развитии науки нашей республики, формировании национальной кадровой школы.
В то время большую роль в закладывании фундамента структуры и деятельности академии сыграл известный учёный, математик и педагог Кари Ниязи. Он был избран первым президентом организации. Под руководством Кари Ниязи академия в короткие сроки начала функционировать по различным научным направлениям – были открыты научно-исследовательские институты в таких областях, как естественные науки, технологии, сельское хозяйство, история, филология, искусствоведение.
Сегодня Академия наук Республики Узбекистан – это система, объединяющая крупные научно-исследовательские институты, лаборатории и научные школы. Ученые Академии наук принимают активное участие во внедрении передовых достижений науки и техники, подготовке молодых ученых и расширении международного научного сотрудничества.