O‘zbekiston olima ayollari Forumi o'tkazildi
O‘zbekiston Fanlar akademiyasi, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Wonder Women hamkorligida va Osiyo taraqqiyot banki moliyaviy ko‘magida tashkil etildi.
Forumda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti yordamchisi Saida Shavkatovna Mirziyoyeva ishtirok etib, olima ayollarni tabrikladi va bir guruh loyiha tanlovi g‘oliblariga sertifikatlarni topshirdi.
Shuningdek, Forumda Fanlar akademiyasi prezidenti Ayupov Shavkat Abdullayevich, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Sharipov Kongratbay Avezimbetovichlar so‘zga chiqib olimalarni bugungi ayyom bilan qutladi.
Forum dasturida Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Innovatsion rivojlanish agentligi tomonidan e’lon qilingan “Olima ayollar – 2024” loyihalar tanlovi g‘oliblariga sertifikatlar topshirish marosimi ham o‘tkazildi.
Forumda O‘zbekiston Fanlar akademiyasi va Wonder Women hamkorligida hamda Osiyo taraqqiyot banki homiyligida tashkil etilgan “O‘zbekistonda ayollar fan sohasida” veb-saytining taqdimoti o‘tkazildi.
Maʼlumot o‘rnida: YuNESKO maʼlumotlariga koʼra, ayol-olimlar ulushi Rossiyada – 41%, Fransiyada – 26%, Germaniyada – 28%, Buyuk Britaniyada – 38%, Xitoyda – 37%, Janubiy Koreyada – 18%, O‘zbekistonda esa 48%ni tashkil qiladi.

Форум, посвященный Международному дню женщин и девочек в науке, был организован Академией наук Узбекистана совместно Министерством высшего образования, науки и инноваций, Wonder Women и при поддержке Азиатского банка развития.
В форуме приняла участие помощник Президента Республики Узбекистан Саида Шавкатовна Мирзиёева, которая поздравила женщин-ученых и вручила сертификаты победителям конкурсных проектов.
Кроме того, в форуме приняли участие президент Академии наук, академик Аюпов Шавкат Абдуллаевич, министр высшего образования, науки и инноваций Шарипов Кангратбай Авезимбетович, которые также поздравили ученых с праздником.
В программе форума состоялась церемония вручения сертификатов победителям конкурса проектов "Женщины-ученые – 2024", который был объявлен Агентством инновационного развития при Министерстве высшего образования, науки и инноваций.
Кроме того, на форуме состоялась презентация веб-сайта "Женщины в науке Узбекистана", который был создан Академией наук Узбекистана совместно с Wonder Womеn при поддержке Азиатского банка развития.
Информация: По данным ЮНЕСКО, доля женщин-ученых в различных странах составляет: в России — 41%, во Франции — 26%, в Германии — 28%, в Великобритании — 38%, в Китае — 37%, в Южной Корее — 18%, а в Узбекистане — 48%.