"O'zbekiston madaniyat merosi - yangi Renessans poydevori" IV Xalqaro kongressi o’z ishini boshladi
Bugun, 15-dekabr kuni Yoshlar ijod saroyida O'zbekiston madaniy meros haftaligining rasmiy ochilishi va haftalik doirasida "O'zbekiston madaniyat merosi - yangi Renessans poydevori" IV Xalqaro kongressi yalpi yig’ilishi bo’lib o’tdi.
Kongress video-konferens-aloqa shaklida o’tkazilmoqda va unda 300 dan ortiq xorijiy va mahalliy olimlar, davlat, xalqaro va jamiyat tashkilotlari vakillari ishtirok etishmoqda.
Kongress ochilishiga bag’ishlangan tadbirda rasmiy idora va elchxonalar vakillari, yetakchi olimlar – Ilmiy kengash va O’zbekiston madaniy merosini saqlash, o`rganish va ommalashtirish bo’yicha Butunjahon jamiyati kengashi a’zolarining kirish so’zlari tinglandi.
Eslatib o’tamiz, Kongress 18-dekabrga qadar davom etadi. Haftalik davomida tarixiy fotografiyalar kuni, O’zbekistonda madaniyat va san’at mavzularida nashr etilgan kitoblarning ko’rgazma-yarmarkalari, shuningdek, kitoblar mualliflari, fan va madaniyat namoyondalari bilan ijodiy uchrashuvlar o’tkazilishi rejalashtirilgan.

Сегодня, 15 декабря, во Дворце творчества молодежи состоялось официальное открытие Недели культурного наследия Узбекистана и пленарное заседание IV Международного конгресса «Культурное наследие Узбекистана - основа нового Ренессанса».
Конгресс проходит в формате видеоконференции, в нем принимают участие более 300 зарубежных и отечественных ученых, представителей государственных, международных и общественных организаций.
В церемонии открытия приняли участие представители государственных структур и посольств, ведущие ученые - члены Ученого совета и Совета Всемирного общества сохранения, изучения и популяризации культурного наследия Узбекистана.
В качестве информации: Конгресс продлится до 18 декабря. В течение недели планируется провести день исторической фотографии, выставки и ярмарки книг по культуре и искусству Узбекистана, а также творческие встречи с авторами книг, представителями науки и культуры.