O‘zbekiston – Koreya: ilmiy aloqalar rivoji yo‘lida
OʻzR FA Botanika instituti direktori professor X.F.Shomurodov, “Oʻzbekiston florasi” laboratoriyasi mudiri akademik K.Sh.Tojibayevlar Janubiy Koreyaning Data Strategy Center (DRB International Co., Ltd.) direktori Kim Joonsung va menejer Shin Jong  bilan uchrashdi.
Data Strategy Center (DRB International Co., Ltd.) direktori Kim Joonsung Oʻzbekiston Respublikasi iqtisodiyotida ijobiy oʻzgarishlar boʻlayotganligini, tadbirkorlar davlat tomonidan muntazam, tizimli qoʻllab-quvvatlanayotganligi, chet ellik investorlarga qulay sharoit yaratilayotganligi sababli investorlarning ishonchi tobora ortib, investitsiyaviy muhit yanada yaxshilanayotgani aytib oʻtdi va Oʻzbekiston florasida uchraydigan ayrim kauchuk saqlaydigan oʻsimlik turlaridan tabiiy kauchuk mahsulotini olish, kauchuk manbasi boʻla oladigan oʻsimlik turlarini yetishtirish boʻyicha ma’lumot soʻradi.
Uchrashuvda akademik K.Sh.Tojibayev Oʻzbekiston florasida tarqalgan, yer ostki organlarida tabiiy kauchuk saqlaydigan oʻsimliklardan Scorzonera uzbekistanica Czevr. & Bondarenko turini dala sharoitida koʻpaytirib xom ashyo yetishtirish masalalari haqida fikr bildirdi. Scorzonera uzbekistanica Czevr. & Bondarenko oʻsimligini tarqalish areali, oʻsish sharoiti, bioekologik xususiyatlari va yetishtirish mumkin boʻlgan hududlar haqida batafsil ma’lumot berdi. Bajarilishi kutilayotgan loyihani amalga oshirishda Botanika instituti olimlarining ilmiy salohiyati, malakasi, tajribasi yetarli darajada ekanligini alohida ta’kidladi.

Директор Института ботаники Академии наук Республики Узбекистан проф. Х.Ф.Шомуродов и зав.лабораторией «Флора Узбекистана», академик АН РУз К.Ш.Тожибаев провели встречу с директором Южнокорейского центра стратегии данных ( Data Strategy Center International Co., Ltd.) Ким Джунсуном и менеджером Центра Шин Чжон.
Директор Центра DRB International Co., Ltd. Ким Джунсун отметил, что в экономике Республики Узбекистан происходят прогрессивные изменения, что предприниматели получают регулярную и систематическую поддержку со стороны государства, создаются благоприятные условия для иностранных инвесторов, растет доверие инвесторов и улучшается инвестиционный климат, и также запросил информацию о производстве изделий из натурального каучука из некоторых видов каучуконосных растений, встречающихся во флоре Узбекистана, и выращивании видов растений, которые могут быть источник каучука.
академик АН РУз К.Ш. Тожибаев и представитель организации Scorzonera uzbekistanica Czevr. & Бондаренко дали информацию по вопросам выращивания каучуконосного сырья путем размножения видов в полевых условиях. При этом Scorzonera uzbekistanica Czevr. & Бондаренко дал подробную информацию об ареале распространения, условиях произрастания, биоэкологических характеристиках и районах, где каучуконосное растительное сырье может возделываться. Он подчеркнул, что научный потенциал, квалификация и опыт ученых Института ботаники АН РУз достаточны для реализации совместного проекта.
В ходе беседы были найдены решения по рассмотренному вопросу и согласован механизм реализации. Было заявлено, что обе стороны заинтересованы в предстоящем проекте.