O'zbekiston hududidagi Orlat topilmalariga bag’ishlangan monografiya chop etildi
Fanlar akademiyasi San’atshunoslik instituti San'at tarixi bo’lim boshlig‘I, san’atshunolsik fanlari nomzodi, katta ilmiy xodim Jangar Ilyosovning “Soʻgʻdiyonadagi koʻchmanchilar. Orlat topilmalarining tarixiy va madaniy konteksti” (Кочевники в Согдиане. Историко-культурный контекст Орлатских находок) nomli monografiyasi “Yevrosiyo” nashriyoti tomonidan chop etildi.
Monografiya I-II asrlarga oid Orlat kamar plastinkalari to‘plamining tarixiy va madaniy talqiniga bag‘ishlangan. Mazkur topilma 1981-yilda Samarqand viloyatida – qadimiy So‘g‘diyona hududida topilgan. Topilma suyak o‘ymakorligi tasvirlarning nodir detallari va ajoyib badiiy ifodaliligi tufayli keng e’tirofga sazovor bo‘ldi.
Orlat plastinkalari nashr etilgandan so‘ng, Markaziy Osiyo arxeologiyasi va san’ati mutaxassislari o‘rtasida Yevrosiyoning ilk ko‘chmanchilari haqida qiziqish yanada ortdi.
Muallif mazkur monografiyada topilmalar qayerda va kim tomonidan nima maqsadda yaratilgani, ularning etnik kelib chiqishi haqida qiziqarli ma’lumotlarni taqdim etgan.

Опубликована монография, посвященная орлатским находкам на территории Узбекистана
Монография «Кочевники в Согдиане. Историко-культурный контекст орлатских находок» Джангара Ильёсова - кандидата искусствоведения, завотделом Института искусствознания Академии наук Республики Узбекистан, опубликована Издательством «Евросия».
Монография посвящена историко-культурной интерпретации коллекции поясных пластин Орлата, датируемой I–II вв. Эта находка была обнаружена в 1981 году в Самаркандской области — на территории древней Согдианы.
Это открытие получило широкое признание благодаря редкой детализации и замечательной художественной выразительности резьбы по кости. После публикации найденных Орлатских табличек интерес к истории ранних кочевников Евро-Азии возрос среди специалистов по археологии и искусству государств Центральной Азии и других стран мира.
В монографии автор приводит интересные сведения о том, где и также какими учеными были сделаны эти находки, и какова их этническая принадлежность и значимость для искусствоведческой науки.