G. P. Matviyevskaya 1930-yilda Dnepropetrovsk (hozir Ukraina Respublikasining Dnepr shahri)da tug‘ilgan. 1954-yilda Leningrad (hozirgi Sankt-Peterburg) universitetining matematika mexanika fakultetini tamomlagan, 1959-yilda SSSR Fanlar akademiyasi (hozirgi Tabiatshunoslik va Rossiya texnika Fanlar tarixi akademiyasi)ning institutida nomzodlik dissertatsiyasini himoya qilgan. O‘sha yili u O‘zbekiston Fanlar akademiyasi V.I.Romanovskiy nomidagi Matematika institutiga o‘rta asrlar Sharqidagi fanlar tarixi bo‘yicha tadqiqotlarni kuchaytirish uchun taklif qilindi. 1968-yilda u doktorlik dissertatsiyasini himoya qildi (ilmiy maslahatchisi - akademik S. X.Sirojiddinov). U B.A.Rozenfeld bilan birgalikda jahon fondlarida saqlanayotgan arab tilidagi matematika va astronomiyaga oid qoʻlyozmalar katalogini tuzgan, shogirdlari bilan birgalikda O‘zbekiston Fanlar akademiyasi Abu Rayhon Beruniy nomidagi Sharqshunoslik institutidagi matematik qoʻlyozmalarining tavsifini amalga oshirgan.
G.P.Matviyevskaya yurtimizdan yetishib chiqqan Muhammad ibn Muso al-Xorazmiy, Abu Rayhon Beruniy, Shamsiddin Samarqandiy va Mirzo Ulug‘bek, Samarqandda faoliyat olib borgan Qozizoda Rumiy, Jamshid Koshiy va boshqa olimlarining ilmiy merosini o‘rganish va targ‘ib qilish, shuningdek, ilm-fan tarixi bo‘yicha mutaxassislar tayyorlashdagi xizmatlari uchun Beruniy nomidagi Oʻzbekiston Davlat mukofoti (1974), “O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan fan arbobi” faxriy unvoni (1980) bilan taqdirlangan. U O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi muxbir a’zosi (1984), so‘ngra O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining haqiqiy a’zosi (2000) etib saylangan edi.
G. P.Matviyevskaya ko‘ptilli olima edi - u lotin, ingliz, nemis, fransuz va arab tillarini bilgan, YUNESKO tomonidan tabiiy fanlar tarixi bo‘yicha yirik mutaxassis sifatida tan olingan va Xalqaro fanlar tarixi akademiyasining (Parij) haqiqiy a’zosi etib saylangan, U al Xorazmiy, Dekart, Beruniy, Ulug‘bek, V.I.Romanovskiy, Abdurrahmon as-So‘fiy haqida kitoblar nashr ettirgan, sharqshunoslik sohasiga ilmiy to‘plamlar tuzuvchisi va bosh muharriri bo‘lgan, Muhammad ibn Muso al-Xorazmiyning 1200 yilligi munosabati bilan tashkil etilgan yubiley (1983) tadbirlarini o‘tkazishda faol ishtirok etgan.
O‘zbekistonda sharqshunoslik fanining rivojiga ulkan hissa qo‘shgan atoqli olim Galina Pavlovna Matviyevskayaning yorqin xotirasi qalbimizda hamisha saqlanib qoladi.
O‘zbekiston Fanlar akademiyasi jamoasi nomidan marhumning oila a’zolari va yaqinlariga chuqur hamdardlik bildiramiz.

В возрасте 95 лет скончалась действительный член Академии наук Узбекистана Галина Павловна Матвиевская
Сообщество историков науки понесло невосполнимую утрату – в возрасте 95 лет скончалась действительный член Академии наук Узбекистана, доктор физико-математических наук, профессор Галина Павловна Матвиевская.
Г. П. Матвиевская родилась в 1930 году в городе Днепропетровск (ныне Днепр, Республика Украина). В 1954 году окончила математико-механический факультет Ленинградского (ныне Санкт-Петербургского) университета, в 1959 году защитила кандидатскую диссертацию в Институте истории естествознания и техники Академии наук СССР (ныне Российской Академии наук). В этом же году она была приглашена в Институт математики им. В.И.Романовского АН Узбекистана для усиления исследований по истории науки на средневековом Востоке. В 1968 году защитила докторскую диссертацию (научным консультантом был академик С. Х. Сираждинов).
Совместно с Б. А. Розенфельдом она составила каталог математических и астрономических рукописей на арабском языке, хранящихся в фондах всего мира, а также совместно со своими учениками осуществила описание математических рукописей Института востоковедения им. Абу Райхана Беруни Академии наук Республики Узбекистан. Последние годы жизни она жила в Оренбурге (Россия). За заслуги в изучении и пропаганде научного наследия великих ученых Мухаммада ибн Мусы ал-Хорезми, Абу Райхана Бируни, Шамсиддина Самарканди, Казизаде Руми, Джамшида Каши, Мирзо Улугбека и др., а также в подготовке специалистов по истории науки в Узбекистане Галина Павловна Матвиевская была удостоена Государственной премии им. Беруни (1974 г.) и почетного звания «Заслуженный деятель науки Республики Узбекистан» (1980 г.). Она была избрана членом-корреспондентом (1984 г.), затем действительным членом (2000 г.) Академии наук Республики Узбекистан.
Г. П. Матвиевская была полиглотом – знала латинский, английский, немецкий, французский и арабский языки, она признана ЮНЕСКО крупным специалистом по истории естественных наук, была избрана действительным членом Международной академии истории науки (Париж). Ею изданы книги об ал-Хорезми, Декарте, Беруни, Улугбеке, В. И. Романовском, Абдурахмане ас-Суфи; она также была составителем и ответственным редактором сборников научных трудов, активно участвовала в проведении юбилейных мероприятий в связи с 1200- летием Мухаммада ал-Хорезми (1983 г.)
Светлая память о Галине Павловне Матвиевской, выдающемся ученом, внесшей крупный вклад в развитие востоковедения в Узбекистане, навсегда сохранится в наших сердцах.
От имени коллектива Академии наук Узбекистана выражаем глубочайшие соболезнования членам семьи  Галины Павловны