Oʻzbekiston Fanlar akademiyasi ANSO Boshqaruv kengashiga saylandi
Pekin shahrida boʻlib oʻtgan "Xalqaro ilmiy tashkilotlar alyansi (ANSO)"ning IV Bosh assambleyasida Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi mazkur tashkilotning eng oliy boshqaruv organi — Governing Board (Boshqaruv kengashi) tarkibiga saylandi.
Oʻzbekiston Fanlar akademiyasining ANSO Boshqaruv kengashiga saylanishi mamlakatimiz fanining xalqaro maydondagi mavqei va nufuzli ilmiy hamkorlikdagi faol ishtirokiga berilgan yuqori bahodir.
Bu xalqaro e'tirof Oʻzbekistonning barqaror rivojlanish, ilmiy bilim almashish va yosh tadqiqotchilarni qoʻllab-quvvatlash sohasidagi tashabbuslariga boʻlgan xalqaro ishonchni ifodalaydi.
Saylov natijalari eʼlon qilingach, Fanlar akademiyasi vitse-prezidenti, professor Sirojiddin Mirzayev tashkilot aʼzolariga bildirilgan ishonch uchun minnatdorlik izhor etdi va Oʻzbekiston kelgusida ham Osiyo va boshqa mintaqalarda ilmiy hamkorlikni mustahkamlash,  ilm-fanni rivojlantirish va barqaror kelajak yoʻlida ilmiy-texnologik hamjihatlikni chuqurlashtirishga hissa qoʻshishini taʼkidladi.
Maʼlumot o'rnida: ANSO — Alliance of International Science Organizations (Xalqaro ilmiy tashkilotlar alyansi) 2018-yilda Xitoy Fanlar akademiyasi tashabbusi bilan tashkil etilgan boʻlib, u Osiyo, Yevropa, Afrika va Lotin Amerikasi mamlakatlarining 90 dan ziyod yetakchi ilmiy muassasalarini birlashtiradi. ANSO ilmiy-texnikaviy salohiyatni rivojlantirish, innovatsiyalar va ilm-fan orqali jahon hamkorligini mustahkamlashga qaratilgan keng koʻlamli dasturlarni amalga oshirmoqda.

На IV Генеральной ассамблее Альянса международных научных организаций (ANSO) в Пекине (Китай, 30 – 31 октября 2025 г.) Академия наук Республики Узбекистан была избрана в Совет управляющих – высший руководящий орган этой организации.
Избрание Академии наук Узбекистана в Совет управляющих ANSO – высокая оценка позиций отечественной науки на международной арене и её активного участия в престижном международном научном сотрудничестве. Это международное признание отражает доверие к инициативам Узбекистана в области устойчивого развития, обмена научными знаниями и поддержки молодых исследователей.
После объявления результатов выборов вице-президент Академии наук, профессор Сирожиддин Мирзаев выразил благодарность членам Организации ANSO за оказанное Академии наук Узбекистана доверие и отметил, что Узбекистан продолжит вносить свой вклад в укрепление научного сотрудничества в Азии и других регионах, развитие науки и углубление международного научно-технического сотрудничества для обеспечения устойчивого будущего.
Для справки: ANSO — Альянс международных научных организаций (Alliance of International Scientific Organizations) был создан в 2018 году по инициативе Китайской академии наук и объединяет более 90 ведущих научных учреждений из стран Азии, Европы, Африки и Латинской Америки. ANSO реализует масштабные международные программы, направленные на развитие научно-технического потенциала, укрепление глобального сотрудничества посредством инноваций и науки.