“Oʼzbek xalq dostonlarining ijro varianti” mavzuida ilmiy anjuman tashkil etildi
OʼzR FА Аlisher Navoiy nomidagi davlat adabiyot muzeyida “Oʼzbek xalq dostonlarining ijro varianti” mavzusida ilmiy anjuman tashkil etildi. Unda YUNESCO ishlari boʼyicha Oʼzbekiston Milliy komissiyasi vakillari, yetakchi soha mutaxassislari, baxshichilik sohasida faoliyat yuritayotgan pedagoglar, baxshichilik maktablari oʼquvchilari ishtirok etishdi.
Anjumanda “Аlpomish” dostonining ijro variantlari kitobi, “Baxshilar toʼplami” audio albomlarining taqdimoti ham oʼtkazildi.
Аnjumanni joriy yilning 16-dekabrida xalq ogʼzaki ijodining yorqin namunasi boʼlgan baxshichilik sanʼatiga qaratilayotgan eʼtiborning xalqaro eʼtirofi sifatida YUNESCOning Insoniyat nomoddiy madaniy merosi Reprezentativ roʼyxatiga kiritilishining amaliy natijalariga qoʼyilgan debochasi deyish mumkin.
Oʼzbek xalq eposi sanalgan “Аlpomish” dostonining qirqdan ortiq varianti boʼlib, Qoraqalpogʼiston, Xorazm, Qashqadaryo, Surxondaryo baxshichilik maktablarida rang-barang ijro uslubiga egaligi bilan ajralib turadi. Tadqiqotchi Oʼktam Hakimov ijodiy ekspeditsiyalari davomida 18 baxshi tomonidan dostonning ijro variantlari toʼplanib, nashrga tayyorlangan. Kitobda dostonlar ijrosidagi oʼziga xoslik, jonli kuy va ovoz, ustoz-shogirdlik anʼanasiga alohida ahamiyat berilgan. Oʼzbekiston xalq baxshisi Аbdunazar Poyonovning taʼkidlashicha, kitobdagi yozuv matnning oʼzi, unga jonli ovoz va soz qoʼshilsa, tirik qoʼshiqqa aylanib odamlarning ruhiga, yuragiga taʼsir etadi. Shu maʼnoda “Baxshilar toʼplami” audio albomi maʼnaviy boyliklarimizni asrab-avaylash yoʼlida qilingan samarali ishlardandir.

Проведена научная конференция «Исполнение узбекских народных эпосов»
В Государственном музее литературы имени Алишера Навои Академии наук РУз проведена научная конференция «Исполнение узбекских народных эпосов». В работе Конференции приняли участие представители Национальной комиссии Узбекистана по делам ЮНЕСКО, ведущие специалисты в данной области, преподаватели, работающие в сфере фольклора и народных эпосов , заинтересованные учащиеся школ.
На конференции также состоялась презентация книги, в которой представлены различные варианты народного эпоса «Алпомиш» и аудио-альбомов «Собрание Бахши».
Конференция стала прелюдией к включению 16 декабря этого года ЮНЕСКО народных эпосов в Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества, как международное признание внимания, уделяемого искусству бахши - яркому направлению народного фольклора.
Существует более сорока вариантов узбекского народного эпоса «Алпомиш», для которого характерно разнообразие стилей исполнения в школах бахши Каракалпакстана, Хорезма, Кашкадарьи, Сурхандарьи. Исследователь Октам Хакимов во время своих творческих экспедиций собрал творческие варианты эпоса 18 бахши и подготовил их к публикации. В книге особое внимание уделяется оригинальности исполнения былин, живой музыки и озвучивания, традициям преподавателя-ученика. Народный поэт Узбекистана Абдуназар Поянов отметил, что сам текст книги при добавлении к живому звуку и словам становится живой песней и воздействует на души и сердца людей. В этом смысле аудио-альбом «Собрание Бахшилара» - один из действенных способов сберечь и передать следующим поколениям духовное богатство нашего народа.