Oʼzbek tilshunos olimi jahon eʼtirofida
Maʼlumki, har bir millat faxrlanishi kerak boʼlgan eng oliy qadriyat bu ularning ona tilidir, chunki har bir til insoniyat olamining nomoddiy va maʼnaviy merosini asrashning eng kuchli quroli hisoblanadi. U bilan inson olamni idrok qiladi va uning sir-sinoatlar tilsimini ochadi. Shunday ekan, tilsimlar kaliti hisoblamish millatlarning “Ona tili” jahon xalqlari tomonidan har yili 21-fevral sanasida “Xalqaro ona tili kuni” bayram sifatida nishonlanadi, bu bayram munosabati bilan har bir til egasining oʼz Vatani va oʼz tiliga boʼlgan muhabbati, unga boʼlgan ehtiromi, qadrlash tuygʼulari yangilanib boraveradi.
Barchamizga ayonki, mazkur sana YuNESKO tomonidan turli tillar va dunyo xalqlari madaniyatini muhafaza qilish maqsadida 2000-yildan buyon xalqaro miqyosda keng nishonlanib kelinmoqda. Bu sana 1952-yilning 21-fevral kuni boʼlib oʼtgan voqea – Bangladesh poytaxti Dakka shahrida oʼz ona tili – bengal tilini davlat tili darajasiga koʼtarish va uni himoya qilish maqsadida shahar koʼchalariga chiqqan talabalarning politsiya hodimlari tomonidan oʼqqa tutilishi bilan bogʼliq” ekanligi manbalardan maʼlum.
Bangladesh davlatidagi YuNESKOning Xalqaro ona tili instituti tomonidan “Ona tili”ni asrash, butun dunyodagi til va madaniy anʼanalar bilan yanada toʼliqroq tanishish va ularni saqlash, bagʼrikenglik va muloqotga asoslangan birdamlikni mustahkamlash maqsadida Xalqaro ona tili kuniga mukofot joriy etilgan boʼlib, ushbu mukofot butun dunyoda xalqlar oʼz ona tilini himoya qilish va targʼib qilish, amaliyoti va tadqiqotlari bilan bogʼliq ulkan hissasi uchun tilshunoslarga berilib kelinmoqda. Ushbu mukofot har yili 21-fevralda Xalqaro ona tili kunida Bangladeshning poytaxti Dakka shahridagi Xalqaro ona tili institutida ushbu mukofot bilan taqdirlash marosimi boʼlib oʼtadi.
Ushbu taqdirlash anʼanasining davomi sifatida 2020-yil iyul oyida YuNESKOning Bangladeshdagi Xalqaro ona tili instituti 2021-yil uchun “Xalqaro ona tili mukofoti” tanlovini eʼlon qildi. Ushbu mukofotning “Ona tilining xalqaro miqyosdagi tadqiqi” yoʼnalishiga ariza topshirgan dunyo tilshunos olimlari orasidan 2 nafar tilshunos olim - Janubiy Аmerikadagi Boliviya davlatidan hamda Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Oʼzbek tili, adabiyoti va folklori instituti yosh tilshunos olimi, filologiya fanlari nomzodi, katta ilmiy xodim Gʼulom Mirzayevich Ismoilov loyiq deb topildi.
Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi nomidan Gʼulom Ismoilovni ushbu mukofot bilan qutlaymiz! Oʼzbek tilshunosligi dongʼini dunyoga taratish yoʼlidagi ilmiy izlanishlarida yanada yuksak choʼqqilarni zabt etishiga, muvaffaqiyatlar bardavom boʼlishiga tilakdoshmiz.

Родной язык – достояние каждого народа, ибо языки являются самым сильным инструментом сохранения и развития материального и духовного наследия человечества. Человек познаёт мир и изучает вселенную с помощью языка. Поэтому в ноябре 1999 года 21 февраля был провозглашен Генеральной конференцией ЮНЕСКО Международным днём родного языка и отмечается каждый год с февраля 2000 года с целью содействия языковому и культурному разнообразию и многоязычию.
Дата Дня была выбрана в знак памяти событий, произошедших в Дакке (ныне - столица Бангладеш) 21 февраля 1952 года, когда от пуль полицейских погибли студенты, вышедшие на демонстрацию в защиту своего родного языка бенгали, который они требовали признать одним из государственных языков страны.
В Международном институте родного языка в Бангладеш ЮНЕСКО учреждена международная премия родного языка за заслуги в сохранении родного языка, пропаганде национальных и языковых ценностей, укреплении толерантности и единства, которая присуждается лингвистам, внёсшим достойный вклад своими научными исследованиями и практическими разработками в дело защиты и пропаганды во всём мире родного языка. Церемония награждения состоится 21 февраля в Международном институте родного языка в столице Бангладеш Дакке.
В качестве продолжения данной традиции в июле 2020 года Международный институт родного языка в Бангладеш объявил конкурс на получение «Международной премии родного языка» за 2021 год. В номинации премии «Исследование родного языка на международном уровне» победителями признаны 2 претендента: лингвист из южноамериканской Боливии и ученый секретарь Института узбекского языка, литературы и фольклора АН РУЗ, молодой учёный, кандидат филологических наук, старший научный сотрудник Гулом Мирзаевич Исмаилов.
От имени Академии наук Республики Узбекистан сердечно поздравляем Гулома Исмаилова с получением высокой награды! Желаем ему успехов в дальнейшем продвижении родного языка во всём мире.