“Oʼzbek tilida Аvestizmlar” nomli monografiya nashr etildi
Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Xorazm Maʼmun akademiyasi tomonidan “Oʼzbek tilida Аvestizmlar” nomli monografiya nashr etildi. Monografiyada oʼzbek tili lugʼat qatlamida saqlanib qolgan “Аvesto”ga oid soʼzlar, komponentlar, ularning oʼziga xos maʼnolari, xususiyatlari, fonetik shakli, tarqalish areali, genezisi aniqlangan.
Mazkur monografiya oʼzbek tili tarixi, qadimgi turkiy til, etnografiya, manbashunoslik, tarix kabi sohalarda qoʼllanadi.
Tadqiqotning oʼziga xos xususiyati, unda maʼlum bir avestoviy soʼzning eng qadimiy tillar bilan qiyoslangan tarixiy shakllari, eng qadimgi yozuvlardagi imlosi keltirilgan. Аyrim komponent holida saqlanib qoʼlgan soʼzlarning tarixiy shakllari tiklangan.

Хорезмская академия Мамуна Академии наук Республики Узбекистан подготовила и издала монографию «Ўзбек тилида Авестизмлар». В монографии определены слова, составные части, их конкретные значения, характеристики, фонетическая форма, ареал распространения, а также генезис «Авесто», сохранившийся в узбекском словаре.
Эта монография предназначена для использования в таких областях, как история узбекского языка, древнетюркский язык, языкознание, этнография, источниковедение, история.
Особенность опубликованных в монографии результатов исследований заключается в том, что они содержат исторические формы того или иного «авестийского слова» по сравнению с древними языками, использование которых встречается в древнейших письменах. Восстановлены исторические формы слов, которые сохранились как отдельные используемые компоненты.