M.Rasulovaning ilmiy ishlari nazariy va matematik fizika uslublari yordamida Bogolyubov-Born-Green-Kirkwood-Ivonа (BBGKI) kvant kinetik tenglamalari zanjiri asosida o'zaro ta'sir qiluvchi zarralarning katta muvozanatsiz tizimlarini o'rganishga bag'ishlangan.
Olima Amerika matematik jamiyatining, Yevropa matematiklari ayollari tashkiloti va boshqa xalqaro tashkilotlarning a'zosi bo’lgan, qator Amerika va Hindiston ilmiy jurnallarining tahrir kengashi a'zosi.
Olima tomonidan nazariy va matematik fizika asosida axborot xavfsizligi sohasida eng mukammal axborot uzatish tizimi yaratilgan va eksperimental tasdiqlangan. Ushbu tizim Rossiya, Аmerika, Germaniya, Hindiston, Ukraina va boshqa davlatlar ilmiy jamiyatlarida eʼtirof etilgan.
Ma'lumot o`rnida: Xalqaro ijod akademiyasi 1992-yilda Moskvada tashkil etildi. Ilm-fan, madaniyat va ijtimoiy faoliyat sohasidagi yangi tashabbus sifatida Akademiya dunyoning yetakchi akademiyalari prinsiplari asosida ishlaydi va xalqaro e'tirof hamda a'zolarining shaxsiy tashabbusidan keng foydalanib, jahon hamjamiyatining ijodiy salohiyatini rivojlantirishga hissa qo'shadi.
Akademiya Prezidiumi har yili haqiqiy a'zolarni (akademiklarni) va tegishli a'zolarni saylash uchun bo'sh ish o'rinlarini ajratadi.

Главный научный сотрудник Института ядерной физики АН РУз, доктор физико-математических наук, профессор Расулова Мухайё Юнусовна стала действительным членом - академиком - вышеуказанной Международной академии творчества.
Работы М.Ю.Расуловой посвящены исследованию больших неравновесных систем взаимодействующих частиц, на основе цепочки квантовых кинетических уравнений Боголюбова-Борна-Грина-Кирквуда-Ивона (ББГКИ) методами теоретической и математической физики.
Она являлась членом Американского математического общества, членом Организации математиков европейских женщин и других международных организаций, членом редколлегии ряда американских и индийских научных журналов.
В качестве информации: В 1992 году в Москве учреждена Международная академия творчества. Являясь новой инициативой в сфере науки, культуры и общественной деятельности, Академия действует на принципах передовых академий мира и, широко используя международное признание и личную инициативу ее членов, способствует развитию творческого потенциала мирового сообщества.
Ежегодно Президиум Академии выделяет вакантные места для избрания действительных членов (академиков) и членов-корреспондентов.