2019-yil 4-sentabrda O’zR FA Arxeologik tadqiqotlar institutida Jongxi Li boshchiligidagi Madaniy meros obyektlarini boshqarish markazi delegatsiyasi a’zolari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda Arxeologik tadqiqotlar instituti va Janubiy Koreyaning Madaniy meros obyektlarini boshqarish markazi bilan birgalikda 2020-2024-yillarga mo‘ljallangan “O‘zbekiston Respublikasida arxeologik izlanishlar va madaniy merosni saqlash orqali turizm salohiyatni rivojlantirish” mavzuidagi loyiha borasidagi olib borilayotgan ishlar muhokama qilinib, bu boradagi istiqbolli rejalar borasida fikrlar almashildi.
Shu bilan bir qatorda loyiha doirasida 2019-yil 18-sentabr – 15-oktabr kunlari Quldortepa arxeologik yodgorligida qazishma ishlarini olib borish va bu boradagi ilmiy natijalarni tahlil qilish, loyiha davomida arxeologiya, konservatsiya va restavratsiya yo‘nalishida ishlar olib borish muhokama qilindi. Ayni vaqtda delegatsiya a’zolari Institutning ilmiy faoliyati bilan ham yaqindan tanishdilar.

Продолжение сотрудничества узбекских археологов и корейских културоведов
4 сентября 2019 года в Институте археологических исследований Академии наук Республики Узбекистан прошла встреча с корейской делегацией во главе с директором международного отдела Управления по културному наследию Республики Корея госпожой Жонгхи Ли. Во время встречи были обсуждены планы работ проводимого совместного проекта «Подготовка кадров для развития туризма путем археологического исследования и консервации културного наследия в Республике Узбекистан».
Также в рамках встречи были обсуждены вопросы проведения археологических раскопок, запланированных на период с 18 сентября до 15 октября сего года на памятнике Кулдортепе и исследования по консервации и реставрации артефактов. В ходе визита  гости познакомилис с деятелностю Института.