O'zbek arxeologi Varshava universiteti medali bilan taqdirlandi
2019-yil 29-iyulda O‘zR FA O‘zbekiston tarixi davlat muzeyida Polshaning Varshava universiteti tarmog‘idagi Arxeologiya instituti va O'zR Arxeologik tadqiqotlar instituti o'rtasidagi hamkorlikning 25 yilligiga bag‘ishlangan tantanali tadbir bo‘lib o‘tdi. Tadbirda O‘zR FA vitse-prezidenti Bahrom Abduxalimov,  Polshaning O‘zbekistondagi elchisi Piotr Ivashkevich, Varshava universiteti professori Karol Shimchak, doktor Malgorzata Kot, shuningdek, yetakchi arxeolog olimlar ishtirok etdi.
Ushbu tadbirda O‘zR FA Arxeologik tadqiqotlar instituti katta ilmiy xodimi Muhiddin Xo‘janazarov O‘zbekistonni Varshava arxeologlariga tanishtirgani, ular bilan ilmiy hamkorlik o‘rnatgani va bu sohada katta yutuqlarga erishgani uchun Varshava universiteti medali bilan taqdirlandi.
Ma’lumot o‘rnida shuni ta’kidlash lozimki, Polshaning Varshava universiteti tarmog‘idagi Arxeologiya instituti va O'zR Arxeologik tadqiqotlar instituti o'rtasidagi ilmiy hamkorlik 1994-yilda boshlangan. Qo‘shma arxeologik ekspeditsiyalar davomida Qo‘tirbuloq, Oyoqog‘itma, Ertoshsoy, Kattasoy-1, Kattasoy-2 kabi arxeologik yodgorliklarda qazishma ishlari olib borilgan. Ularning har biri O‘zbekiston va Markaziy Osiyo tarixining ilk bosqichlarini o‘rganishda muhim ahamiyat kasb etadi.

Узбекский археолог награжден медалью Варшавского университета
29 июля 2019 года в Государственном музее истории Узбекистана АН РУз состоялось торжественное мероприятие, посвященное 25-летию сотрудничества между Институтом археологических иследований АН РУз и Институтом археологии Варшавского университета. В мероприятии приняли участие вице-президент Академии наук Республики Узбекистан Бахром Абдухалимов, посол Польши в Узбекистане Петр Ивашкевич, профессор Варшавского университета Карол Шимчак, доктор Малгорзата Кот, а также ведущие археологи.
На мероприятии старший научный сотрудник Института археологических исследований Академии наук Республики Узбекистан Мухиддин Ходжаназаров был награжден медалью Варшавского университета за открытие Узбекистана с варшавским археологам, за научное сотрудничество с ними и достигнутые успехи.
Следует отметить, что научное сотрудничество между Институтом археологических исследований Республики Узбекистан и Институтом археологии Варшавского университета началось в 1994 году. Во время совместных археологических экспедиций проводились раскопки на таких археологических памятниках, как Кутирбулак, Аякогитма, Эртошсой, Каттасой-1, Каттасой-2. Каждый из них важен в изучении ранних этапов истории Узбекистана и Центральной Азии.