Orol dengizi muammolari: Xitoy bilan ilmiy hamkorlik
2019-yil mart oyi oxirida O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi raisi, akademik N.K.Aimbetov, O‘zR FA Botanika instituti direktori, akademik K.Sh.Tojiboyev hamda Botanika instituti laboratoriya mudiri, professor X.F.Shomurodovlar ishtirokidagi delegatsiya Xitoy Fanlar akademiyasi Ekologiya va geografiya institutida (Urumchi) ilmiy safarda bo‘lishdi.
Safar 2019-2021-yillarda qurigan Orol dengizini rivojlantirish bo‘yicha qo‘shma tadqiqot loyihalarini muhokama qilish va O‘zR FA Botanika institutidagi Milliy gerbariyni raqamlashtirish uchun zamonaviy uskunalar bilan jihozlash masalalariga bag‘ishlandi.
Xitoy Fanlar akademiyasi Ekologiya va geografiya instituti Xitoy Fanlar akademiyasining Szinzyan filialining yetakchilaridan biri bo'lib, Markaziy Osiyodagi qurg‘oqchil mintaqalarda tadqiqotlar olib borishga ixtisoslashgan. Ushbu Institut O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi bilan, xususan, Botanika instituti, Genetika va o‘simliklar eksperimental biologiyasi instituti bilan ilmiy hamkorlikni yo‘lga qo‘ygan.
Shuningdek, tashrif asnosida Shimoliy Xitoy va Markaziy Osiyo sho'rlangan yerlarni rivojlantirish va qumlarni aniqlash maqsadida qurg'oqchil mintaqalarda tadqiqotlar olib borish, shuningdek, qurigan Orol dengizi qayta tiklash bo‘yicha yangi qo'shma loyihalar, O'zbekistonning qurg‘oqchil hududlariga qo‘shma ilmiy ekspeditsiyalarni tashkil etish masalalari ham ko‘rib chiqildi.

В конце марта 2019 года делегации Академии наук Республики Узбекистан в составе председателья Каракалпакского отделения Академии наук, академика Аимбетова Н.К., директора Института ботаники Академии наук, академика Тожибаева К.Ш. и заведующего лаборатории Института ботаники, профессора Шомуродова Х.Ф. в рамках научного сотрудничества с научно-исследовательскими учреждениями Китайской Академии наук посетила Институт экологии и географии Китайской Академии наук (г. Урумчи)
Поездка была посвящена обсуждению и согласование совместных научных проектов по освоению осушенного дна Аральского моря на 2019–2021 гг. и оснащения современными научными оборудованиями для оцифровки Национального гербария Узбекистана при Институте ботаники Академии наук Республики Узбекистан.
Институт экологии и географии Китайской Академии наук является одним из лидеров Сцинзянского отделения Китайской Академии наук и специализируется на проведение научных исследований в аридных регионах Центральной Азии. Институт имеет научные связи с институтами Академии наук Республики Узбекистан, в частности Институтом ботаники, Институтом генетики и эксприментальной ботаники и др.
В рамках визита был организован научный семинар, в ходе которой обсуждены вопросы исследований в аридных регионах с целю закрепления подвижных песков, освоения засоленных земель Северного Китая и Центральной Азии. Докладами выступили сотрудники Институт экологии и географии Китайской Академии наук и представители делегации Академии наук Республики Узбекистан. Также были обсуждены вопросы нового совместного проекта на осушенном дне Аральского моря, совместных научных экспедиций по аридным районам Узбекистана.