Joriy yil 14-15-sentabr kunlari O‘zbekiston Fanlar akademiyasi V.I.Romanovskiy nomidagi Matematika instituti va O‘zbekiston Milliy universiteti hamkorligida xorijiy olimlar ishtirokida "Operator algebralari, noassotsiativ tuzilmalar va turdosh muammolar" nomli respublika ilmiy konferensiyasi o‘tkazildi. Konferensiya taniqli matematik olim, akademik, O‘zbekiston qahramoni Аyupov Shavkat Аbdullayevichning 70 yosh yubileyi munosabati bilan tashkil etildi.
Sh.А.Аyupov O‘zbekiston ilm fani, oliy taʼlimi rivojiga ulkan hissa qo‘shib kelayotgan olim, operatorlar algebralari, kvant ehtimollar nazariyasi va noassotsiativ algebralar sohasidagi dunyoga tanilgan zamonaviy ilmiy maktabning rahbari hisoblanadi.
Konferensiyada respublikamizdagi taniqli matematik olimlar, akademiklar, yosh tadqiqotchilar va Qozog’iston, Rossiya, Avstraliya, Braziliya, AQSh, Xitoy, Malaziya davlatlaridan 10 ga yaqin soha mutaxassislari ishtirok etdi.
Konferensiya ishi operator algebralari va nokommutativ integrallashlar, noassotsiativ algebralarning strukturaviy nazariyasi, funksiyalar nazariyasi, matematik fizika va ehtimollar nazariyasi, dinamik sistemalar nazariyasi va statistik fizika sho'balarida olib borildi.
Unda operatorlar algebrasi va nokommutativ integrallash nazariyasining asosiy yo‘nalishlari hamda assotsiativ bo‘lmagan algebralarning strukturaviy nazariyasi rivojlanishining hozirgi holati va istiqbollarini, funksiyalar nazariyasi shuningdek, ularning matematik fizika, dinamik sistemalar nazariyasi va kvant ehtimollik nazariyasida qo‘llanishlari muhokama qilindi va o’zaro fikr almashildi.

14-15 сентября 2022 г. Институтом математики им. В.И. Романовского Академии наук РУз совместно с Национальным университетом Узбекистана проведена Республиканская научная конференция «Операторные алгебры, неассоциативные структуры и смежные проблемы», в которой приняли участие также зарубежные ученые - математики. Конференция организована в связи с 70-летием директора Института математики Академии наук РУз, известного отечественного математика, академика, Героя Узбекистана Аюпова Шавката Абдуллаевича.
Ш.А.Аюпов - ученый, внесший большой вклад в развитие науки и высшего образования в Узбекистане, имеющий научные результаты мирового значения и возглавляющий всемирно известную научную математическую школу в области операторных алгебр, квантовой теории вероятностей и ассоциативных алгебр.
В Конференции приняли участие известные ученые, академики, молодые исследователи и ряд ведущих математиков из Казахстана, России, Австралии, Бразилии, США, Китая, Малайзии.
Работа конференции была организована по разделам операторных алгебр и некоммутативных интегрирований, структурной теории неассоциативных алгебр, теории функций, математической физики и теории вероятностей, теории динамических систем и статистической физики.
Были обсуждены современное состояние и перспективы развития алгебры операторов и теории некоммутативного интегрирования, структурной теории неассоциативных алгебр, теории функций, а также их приложений в математической физике, теории динамических систем и теории квантовой вероятности.
Участники конференции и руководители Академии наук Республики Узбекистан тепло и сердечно поздравили уважаемого академика Шавката Абдуллаевича Аюпова с 70-летием со дня его рождения и пожелали юбиляру новых творческих достижений и дальнейшей плодотворной научной деятельности, счастья в жизни и доброго здоровья.