Olimlarimiz Xitoy-O‘zbekiston forumida ishtirok etishdi
O‘zbekiston va Xitoy xalqlari o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli aloqalarning ildizi “Buyuk ipak yo‘li” davridan boshlangan bo‘lib, bugungi kunda qadimiy aloqalar yanada keng quloch yoymoqda. Xalqlarimiz farovonligini yaxshilashda maqsadlari va intilishlari bir bo‘lgan bu ikkala xalqning turli sohalarda erishayotgan yutuqlari Shanxay hamkorlik tashkilotining yig‘ilishlarida ham e’tirof etilmoqda. Keyingi paytlarda “Bir makon - bir yo‘l” dasturi doirasida olib borilayotgan ishlar hamkorlik aloqalarini yanada rivojlantirishga zamin yaratmoqda.
Xitoy Xalq Respublikasi Shandun Fanlar akademiyasi tomonidan Jinan shahridagi Avtomatlashtirish institutida tashkil qilingan va innovatsion g‘oyalarni amaliyotga joriy qilishga bag‘ishlangan Xitoy-O‘zbekiston forumida bir qator olimlarimiz ishtirok etishdi.
Qizg‘in muhokamalarga boy bo‘lgan Forumda ikkala tomon mutaxassislari ham bir-birlaridan o‘rganishlari kerak bo‘lgan ilmiy va amaliy jihatlarga alohida to‘xtalib, hamkorlik yo‘nalishlarini belgilab olishdi.
Forum yakunida Shandun Fanlar akademiyasi Jinan bo‘limining  Avtomatlashtirish instituti bilan O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Mexanika va inshootlar seysmik mustahkamligi instituti o‘rtasida qo‘shma laboratoriya tashkil qilish bo‘yicha muzokaralar o‘tkazildi. Ushbu qo‘shma laboratoriyani O‘zR FA Mexanika va inshoatlar seysmik mustahkamligi instituti negizida tashkil etish rejalashtirilgan.

История взаимоотношений между народами Китая и Узбекистана восходит к периоду Великого шелкового пути, и сегодня исторически сложившиеся древние связи получают все большее развитие. Успехи двух стран в их общих целях и стремлениях к благополучию своих народов признаются на заседаниях Шанхайской организации сотрудничества. Недавняя совместная работа в рамках программы «Один пояс – один путь» является достойным примером для дальнейшего развития партнерских отношений.
Ряд ведущих ученых Академии наук приняли участие в китайско-узбекском форуме, организованном Шаньдунской Академией наук Китайской Народной Республики в Институте автоматизации АН КНР в г. Цзинане. Данный Форум был посвящен вопросам внедрения инновационных идей и технологий.
В ходе широкой дискуссии, прошедшей на Форуме, эксперты обеих стран обозначили приоритетные области для сотрудничества, в которых ученые могут научиться и перенять опыт от своих коллег из другой страны.
В заключение Форума был обсужден вопрос создания совместной лаборатории Института автоматизации Цзинаньского филиала Шаньдункой Академии наук КНР и Института механики и сейсмостойкости сооружений Академии наук РУз. Эту совместную лабораторию планируется создать в ближайшее время в Институте механики и сейсмостойкости сооружений АН РУз.