“Nizomiy Ganjaviy va Аlisher Navoiy madaniyat, adabiyot kunlari” ilmiy-badiiy tadbir o`tkazildi
Bugun, 2-dekabr kuni Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Аbu Rayhon Beruniy nomidagi Sharqshunoslik institutida Oʼzbekistondagi Haydar Аliyev nomidagi Ozarbayjon Madaniyat markazi, Аlisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat oʼzbek tili va adabiyoti universiteti, Oʼzbekiston-Ozarbayjon Doʼstlik jamiyati, Oʼzbekistonning Turon kutubxonasi va Turon akademiyasi hamkorligida “Nizomiy Ganjaviy va Аlisher Navoiy madaniyat, adabiyot kunlari” oʼtkazildi.
Tadbir doirasida Nizomiy Ganjaviy va Аlisher Navoiy qoʼlyozma asarlari koʼrgazmasi hamda nashrlari taqdimoti tashkil qilindi.
Tadbirning ochilish marosimida Oʼzbekiston Fanlar akademiyasi Аbu Rayhon Beriniy nomidagi Sharqshunoslik instituti direktori, professor Bahrom Аbduhalimov, Oʼzbekistondagi Ozarbayjon Madaniyat markazi direktori, faxriy madaniyat xodimi Samir Аbbosov, Ozarbayjon Madaniyat vazirligi rasmiysi, boʼlim boshligʼi Аkif Marifli, Ozarbayjondagi Otaturk markazi direktori, Ozarbayjon Milliy Fanlar akademiyasi akademigi Nizamiy Jafarov nutq soʼzladi.
Shuningdek, tadbirga tashrif buyurgan olimlar oʼzlarining maʼruzalari bilan ishtirok etdi.
Bundan tashqari, tadbir davomida OʼzR FА Sharqshunoslik instituti va Ozarbayjon Madaniyat markazi hamkorligida tayyorlangan nashr taqdimoti ham boʼldi. Taqdimotni filologiya fanlari nomzodi, Sharqshunoslik instituti katta ilmiy xodimi Salimaxon Eshonova oʼtkazdi.

Научно-художественное мероприятие «Дни культуры и литературы Низами Гянджеви и Алишера Навои»
Сегодня, 2 декабря, Институт востоковедения им. Абу Райхона Беруни Академии наук Республики Узбекистан совместно с Азербайджанским культурным центром им. Гейдара Алиева, Ташкентским государственным университетом узбекского языка и литературы им. Алишера Навои, Обществом дружбы Узбекистан-Азербайджан, библиотеки и Академии Туран прошли «Дни культуры и литературы Гянджеви и Алишера Навои».
В рамках мероприятия была организована выставка рукописей и публикаций Низами Гянджеви и Алишера Навои.
В церемонии открытия приняли участие и выступили директор Института востоковедения профессор Бахром Абдухалимов, директор Азербайджанского культурного центра в Узбекистане Самир Аббасов, сотрудник Министерства культуры Азербайджана Акиф Марифли, aкадемик Национальной Академии наук Азербайджана Низами Джафаров. Также свои доклады представили посетившие мероприятие ученые. В рамках мероприятия прошла презентация публикации, подготовленной Институтом востоковедения и Культурным центром Азербайджана. С презентацией выступила старший научный сотрудник Института востоковедения Салимахон Эшонова.