Navro‘zning xalqaro ahamiyati: Madaniyatlararo muloqot sari
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi O‘zbekistonning eng yangi tarixi masalalari bo‘yicha Muvofiqlashtiruvchi metodik markazi katta ilmiy xodimi, professor G.I.Yuldashevaning “Navro‘z: Xalqaro munosabatlarga ta’sir ko‘rsatish salohiyati” nomli maqolasi “Zamonaviy dunyoda Navro‘z” to‘plamida nashr etildi. Mazkur kitob  Eronning Allameh Tabatabaei universiteti nashriyoti tomonidan chop etildi.
Kitob Navro‘zni madaniyatlararo nuqtai nazardan o‘rganadi va uning keng madaniy makonda xalqlarni qanday birlashtirishini namoyish etadi. Ushbu yondashuvda Navro‘z shunchaki taqvim bayrami emas, balki madaniy muloqot shaklidir. Eron sivilizatsiyasi va madaniyatida chuqur ildiz otgan Navro‘z tabiat va uning sikllari, shuningdek, vaqt o‘tishi bilan bog‘liq. U yangilanish va qayta tug‘ilish orqali inson hayotiga yangi ma’no berish qobiliyatiga ega.
Professor G.I. Yuldashevaning mazkur maqolasi Navro‘z bayramining zamonaviy talqinini ochib berib, uni nafaqat tarixiy-madaniy meros, balki xalqlar o‘rtasida muloqot va hamkorlikni rivojlantiruvchi muhim omil sifatida yoritadi. Allameh Tabatabaei universiteti tomonidan chop etilgan to‘plam Navro‘zning keng madaniy makondagi birlashtiruvchi rolini ilmiy asosda ko‘rsatadi.
Shu bilan birga, Navro‘z Eron sivilizatsiyasi bilan bog‘liq holda yangilanish, uyg‘onish va hayotiy qadriyatlarni aks ettiruvchi universal hodisa sifatida talqin etiladi.
Umuman olganda, ushbu ilmiy ishning asosiy maqsadi — ilmiy hamjamiyatni rivojlantirish, ilmiy etikani mustahkamlash hamda akademik nashrlar sifatini oshirishdan iborat bo‘lib, u Navro‘zning xalqaro ahamiyatini yanada chuqurroq anglashga xizmat qiladi.

Международное значение Навруза: на пути к межкультурному диалогу
Статья «Навруз – потенциал влияния на международную жизнь» профессора Г.И.Юлдашевой, старшего научного сотрудника Координационного методологического центра по вопросам новейшей истории Узбекистана Академии наук Республики Узбекистан, опубликована в сборнике «Навруз в современном мире». Книга издана издательством Университета имени Алламе Табатабаи в Иране.
В книге Навруз рассматривается с межкультурной точки зрения и показывается, как он объединяет народы в широком культурном пространстве. В этом подходе Навруз — это не просто календарный праздник, а форма культурного диалога. Глубоко укоренившийся в иранской цивилизации и культуре, Навруз связан с природой и ее циклами, а также с течением времени. Он способен придать новый смысл человеческой жизни через обновление и возрождение.
В данной статье профессор Г.И.Юлдашева раскрывает современную интерпретацию праздника Навруз, подчеркивая его не только как историко-культурное наследие, но и как важный фактор развития диалога и сотрудничества между народами. Сборник, изданный Университетом имени Алламе Табатабаи, научно демонстрирует объединяющую роль Навруза в широком культурном пространстве.
В то же время Навруз интерпретируется как универсальное явление, отражающее обновление, пробуждение и жизненные ценности, в связи с иранской цивилизацией.
В целом, главная цель этой научной работы – развитие научного сообщества, укрепление научной этики и повышение качества научных публикаций, что будет способствовать дальнейшему пониманию международного значения Навруза.