Mustaqilligimizning 28 yilligi munosabati bilan bir guruh vatandoshlarimiz mukofotlandi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 28-avgustdagi “O‘zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining yigirma sakkiz yilligi  munosabati bilan fan, ta’lim, sog‘liqni saqlash, adabiyot, madaniyat va san’at sohalari xodimlaridan bir guruhini mukofotlash to‘g‘risida”gi Farmoni bilan mamlakatimizni har tomonlama rivojlantirish, yurtimiz tinchligi va osoyishtaligini mustahkamlashga katta hissa qo‘shgan, fan-ta’lim, ijtimoiy-iqtisodiy hamda ma’naviy-ma’rifiy  sohalarda fidoyilik ko‘rsatgan bir guruh vatandoshlarimiz davlatimizning yuksak mukofotlariga sazovor bo‘lishdi. Shular qatorida O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasida fidokorona faoliyat olib borayotganlar ham bor:
“Fidokorona xizmatlari uchun” ordeni bilan
Karimova Surayo Ubaydullaevna - O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Abu Rayhon Beruniy nomidagi Sharqshunoslik instituti direktorining ilmiy ishlar bo‘yicha o‘rinbosari
“Mehnat shuhrati” ordeni bilan
Anarbaev Abdulxamidjon - O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Arxeologik tadqiqotlar institutining Toshkent bo‘limi boshlig‘i
Buriev Amanulla - O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Abu Rayhon Beruniy nomidagi Sharqshunoslik instituti bo‘lim boshlig‘i
Zakirov Baxtiyor Sabirjanovich - O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Umumiy va noorganik kimyo instituti direktori
Tojibaev Komil Sharobitdinovich - O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Botanika instituti direktori
Xidirov Irsali - O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Yadro fizikasi instituti bosh ilmiy xodimi
“Do‘stlik” ordeni bilan
Abdullabekov Kaxarbay Nasirbekovich - O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Seysmologiya instituti laboratoriya mudiri
Alniyazov Aytmurat Ismailovich - O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limining Qoraqalpoq gumanitar fanlari ilmiy-tadqiqot instituti direktori
Xalmurzaeva Atirgul Isakovna - O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Botanika instituti huzuridagi Toshkent botanika bog‘i mutaxassisi
Eshonkulov Joppor Salievich - O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Alisher Navoiy nomidagi davlat Adabiyot muzeyi direktori
“Shuhrat” medali bilan
Maksudov Farxod Alijonovich - O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Arxeologik tadqiqotlar instituti direktori
Shu o‘rinda O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi nomidan ushbu yuksak mukofotlar bilan taqdirlanganlarni chin yurakdan qutlaymiz!

В предверии 28-ой годовщины Независимости Республики Узбекистан Указом Президента Республики Узбекистан от 28 августа 2019 года «О награждении в связи с 28-летием государственной независимости Республики Узбекистан группа работников в сфере науки, образования, здравохранения, литературы, культуры и искусства» наши соотечественники, внесшие большой вклад во всестороннее развитие нашей Родины, укреплению мира и спокойствия, проявившие самоотверженность в социально-экономической и духовно-просветительской сферах были удостоены высоких наград нашего государства. Среди них есть и те, кто самоотверженно занимается научной деятельностью в Академии наук Республики Узбекистан:
Орден «Фидокорона хизматлари учун»
Каримова Сураё Убайдуллаевна - заместителя директора по научной работе Института востоковедения имени Абу Райхана Беруни Академии наук Республики Узбекистан
Орден «Меҳнат шуҳрати»
Анарбаев Абдулхамиджон - заведующего Ташкентским отделением Института археологических исследований Академии наук Республики Узбекистан
Буриев Аманулла - заведующего отделом Института востоковедения имени Абу Райхана Беруни Академии наук Республики Узбекистан
Закиров Бахтиёр Сабиржанович - директора Института общей и неорганической химии Академии наук Республики Узбекистан
Тожибаев Комил Шаробитдинович - директора Института ботаники Академии наук Республики Узбекистан
Хидиров Ирсали - главного научного сотрудника Института ядерной физики Академии наук Республики Узбекистан
Орден «Дўстлик»
Абдуллабеков Кахарбай Насирбекович - заведующего лабораторией Института сейсмологии Академии наук Республики Узбекистан
Алниязов Айтмурат Исмаилович - директора Каракалпакского научно-исследовательского института гуманитарных наук Каракалпакского отделения Академии наук Республики Узбекистан
Халмурзаева Атиргул Исаковна - специалиста Ташкентского ботанического сада при Институте ботаники Академии наук Республики Узбекистан
Эшонкулов Жоппор Салиевич - директора Государственного музея литературы имени Алишера Навои Академии наук Республики Узбекистан
Медаль «Шухрат»
Максудов Фарход Алижонович - директора Института археологических исследований Академии наук Республики Узбекистан
Искренне поздравляем тех, кто награжден этими наградами от имени Академии наук Республики Узбекистан!