Xorazm Maʼmun akademiyasida OʼzR FА vitse-prezidenti S.Z.Mirzayev, FА Ilmiy kadrlar boshqarmasi boshligʼi А.Qayumov ishtirokida Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Oliy Majlisga Murojaatnomasida belgilangan vazifalar muhokamasiga bagʼishlangan yigʼilish boʼlib oʼtdi.
Yigʼilishda Murojaatnomaning mazmun-mohiyati, xususan, 2019-yil – “Faol investitsiyalar va ijtimoiy rivojlanish yili”da erishilgan asosiy ijtimoiy-iqtisodiy natijalar, mamlakatimizda ilm-fanni yanada ravnaq toptirish, yoshlarimizni chuqur bilim, yuksak maʼnaviyat va madaniyat egasi etib tarbiyalash, raqobatbardosh iqtisodiyotni shakllantirish borasida boshlagan ishlarimizni jadal davom ettirish va yangi, zamonaviy bosqichga koʼtarish maqsadida Davlatimiz rahbari tomonidan 2020-yil “Ilm, maʼrifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili” deb nomlanishi bejiz emasligi alohida gapirib oʼtildi. Shuningdek, Murojaatnoma mamlakatimizni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishdagi barcha yoʼnalishlarni qamrab olgani taʼkidlandi.
Bundan tashqari, FА vitse-prezidenti S.Z.Mirzayev Xorazm Maʼmun akademiyasi yosh olimlari bilan ham uchrashdi.

28 января 2020 г. в Хорезмской академии Маъмуна АН РУз в ходе ознакомительного визита вице-президента АН РУз С.З.Мирзаева и начальника управления научных кадров А.К.Каюмова состоялось заседание, на котором были обсуждены меры по исполнению поставленных задач в Послании Президент Республики Узбекистана Шавкат Мирзиёев Олий Мажлису.
В ходе собрания отмечались успехи достигнутые страной в социально-экономической сфере в 2019 году – «Году активных инвестиций и социального развития». В целях процветания науки, получения углубленных знаний молодёжи, ускоренного развитие формирования конкурентоспособной экономики Главой государства 2020 год в Узбекистане был объявлен годом «Развития науки, просвещения и цифровой экономики». Также отмечалось, что нынешнее Послание Президента Узбекистана охватывает все направления, по развитию дальнейшему социальных и экономических реформ в стране.
В завершении собрания вице-президент АН РУз С.Мирзаев встретился и провел беседу с молодыми учеными Хорезмской академии Маъмуна АН РУз.