Bugun, 16-noyabr kuni Innovatsion rivojlanish vazirligida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Muhammad Al-Xorazmiy nomidagi xalqaro mukofoti borasida press-brifing o‘tkazildi. Unda Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 30-oktabrdagi “O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Muhammad Al-Xorazmiy nomidagi xalqaro mukofoti bilan taqdirlash tartibi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash haqida” qarori bilan mamlakatimiz va xorijda faoliyat yuritayotgan matematika sohasidagi olimlar jamoasini keng tanishtirish va jamoatchilikka ushbu mukofot taqdirlash tartibi haqida ma’lumotlar berildi.
Brifingda V.I. Romanovskiy nomidagi Matematika instituti direktori o‘rinbosari O‘tkir Roziqov, O‘zbekiston Matematiklari jamiyati direktori o‘rinbosari Abror Xudayberdiyev ham ishtirok etishdi.
Mukofot bilan matematika sohasidagi fundamental va amaliy ilmiy izlanishlari natijalariga ko‘ra amaliyotdagi muayyan muammoning yechimini taklif etgan olimlar, shu jumladan, chet el fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar yakka tartibda taqdirlanadi. Mukofot bilan taqdirlash bir shaxsga matematika sohasidagi bir yoki bir nechta yutuqlari uchun amalga oshirilishi mumkin.
Mukofot 2 yilda bir marta Prezident tomonidan Fan va texnologiyalar bo‘yicha respublika kengashining (Kengash) taklifiga ko‘ra quyidagi 3 yo‘nalish bo‘yicha beriladi:
fundamental sohadagi tadqiqot;
yoshlar o‘rtasidagi tadqiqot;
iqtisodiyotning real sektoridagi muammoning yechimini ta’minlagan tadqiqot.
Matematika sohasidagi yutuqlarni aniqlash va mukofot bilan taqdirlanadigan nomzodlarning dastlabki ro‘yxatini tayyorlash uchun Matematika jamiyatida doimiy asosda faoliyat olib boruvchi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Muhammad al-Xorazmiy nomidagi xalqaro mukofotiga nomzodlar bo‘yicha takliflarni tayyorlash Qo‘mitasi tuziladi.
Qo‘mita Matematika jamiyatiga a’zo bo‘lgan ekspertlardan iborat tarkibda tuziladi va Matematika jamiyatining umumiy yig‘ilishi qarori bilan tasdiqlanadi.
Qo‘mita tarkibiga Matematika jamiyati a’zosi bo‘lgan matematika sohasidagi yetakchi xorijiy mutaxassislar jalb etilishi mumkin. Qo‘mita matematika sohasidagi ilmiy yutuqlarni aniqlash uchun doimiy kuzatuvlar o‘tkazadi. Unda
fundamental sohadagi tadqiqotlar bo‘yicha:
ilmiy nashrlar jamlangan axborot resurslari, jumladan, umume’tirof etilgan indeksatsiyalangan ma’lumotlar bazalaridagi jurnallarda;
davriy chop etiladigan ilmiy va ilmiy-ommabop jurnallarda;
yoshlar o‘rtasidagi tadqiqot bo‘yicha:
ilmiy nashrlar jamlangan axborot resurslari, jumladan, umume’tirof etilgan indeksatsiyalangan ma’lumotlar bazalarida;
yoshlarning ilmiy taklif va tavsiyalari to‘g‘risida Internet jahon axborot tarmog‘ida;
iqtisodiyotning real sektoridagi muammoning yechimini ta’minlagan tadqiqotlar bo‘yicha:
iqtisodiyotning real sektoridagi muayyan muammoning yechimini ta’minlagani to‘g‘risida Internet jahon axborot tarmog‘ida e’lon qilingan ilmiy natijalar ko‘rib chiqiladi.
Shu bilan birga mukofot bilan taqdirlashda quyidagi ishlar ko‘rib chiqilmaydi:
avval mukofot bilan taqdirlanganlar;
avval ko‘rib chiqilgan, biroq Kengash tomonidan mukofot bilan taqdirlash uchun tavsiya etilmagan ilmiy yutuqlar;
manfaatdor tashkilotlar yoki jismoniy shaxslar tomonidan mukofot bilan taqdirlash uchun ilgari surilgan nomzodlar bo‘yicha murojaatlar.
Mukofot 1 ta yo‘nalish bo‘yicha 1 ta olimga yoki olimlar jamoasiga teng taqsimlanish asosida beriladi. Shu bilan birgalikda, Mukofot har 2 yilda 3 ta yo‘nalishga ham beriladi degani emas, agar mukofot talablariga mos nomzodlar bo‘lmasa yo‘nalishlar bo‘yicha mukofot taqdim etilmasligi mumkin.
Mukofot 50 ming AQSH dollari O‘zbekiston Respublikasining respublika budjetidan birinchi darajali budjet mablag‘larini taqsimlovchi sifatida Innovatsiya Vazirligiga ajratiladigan mablag‘lar doirasida taqdim etiladi. Mukofotga berilgan mablag‘larni olimlar yoki olimlar jamoasi tomonidan sarflanishi nazorat qilinmaydi.

Информация о порядке присуждения ученым-математикам Международной премии Мухаммеда аль-Хорезми?
Сегодня, 16 ноября в Министерстве инновационного развития РУз состоялся пресс-брифинг с целью широкого представления ученым, работающим в области математики в нашей стране и за рубежом, и информирования общественности о порядке присуждения премии, учрежденной в соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 30 октября 2020 года «Об утверждении Положения о порядке присуждения Президентом Республики Узбекистан международной награды Мухаммеда Аль-Хорезми».
На брифинге также приняли участие заместитель директора Института математики им. Романовского Уткур Розиков и заместитель директора Математического общества Узбекистана Аброр Худайбердиев.
Международная премия Президента Узбекистана им. Мухаммеда Аль-Хорезми учреждена для награждения ученых и будет присуждаться ученым (в том числе иностранным гражданам и лицам без гражданства), кто предложил решение одной или нескольких конкретных проблем на практике, на основе результатов фундаментальных и прикладных научных исследований в области математики.
Премия будет вручаться каждые два года Президентом по представлению Республиканского совета по науке и технологиям (Совета) по следующим 3 направлениям:
• фундаментальные исследования;
• исследования молодых ученых;
• исследования в реальном секторе экономики.
Номинанты на соискание премии формируются на основании регулярных наблюдений за достижениями ученых, проводимых Математическим обществом Узбекистана и представляемых в Министерство инновационного развития РУз. Министерство готовит рекомендации по кандидатам на основе рекомендаций Математического общества и представляет их на рассмотрение Совета.
Для определения достижений в области математики и подготовки списка номинантов на соискание премии в Математическом обществе на постоянной основе формируется Комитет по подготовке предложений по номинациям.
Комитет будет состоять из экспертов, являющихся членами Математического общества, и его состав утверждается решением общего собрания общества. Также определяются председатель, заместитель председателя и секретарь комитета. В состав комитета могут входить ведущие зарубежные специалисты в области математики, являющиеся членами Математического общества.
По результатам осуществляемого на постоянной основе наблюдения члены комитета готовят заключения о соответствующих научных достижениях на основе экспертной оценки.
Список номинантов на присуждение премии утверждается протоколом Общего собрания Математического общества.
Математическое общество представляет в Министерство инновационного развития РУз предложения о номинантах на награду вместе с утвержденными документами, в установленные сроки. Министерство, изучив и согласовав все необходимые документы по номинантам, представляет в своем официальном письме на рассмотрение Совета рекомендации по кандидатам на награду и документы о научных достижениях кандидатов.
Если номинация будет одобрена Советом, победители получат единовременную денежную премию в размере $50 000 в эквиваленте. Расходование призовых денег учеными или группой ученых не контролируется.
В то же время следует отметить, что при награждении не учитываются следующие работы:
ранее награжденные премией;
научные достижения, ранее рассмотренные, но не рекомендованные к присуждению Советом;
заявки от заинтересованных организаций или частных лиц о номинациях на соискание премии.
Премия присуждается на равной основе 1 ученому или команде ученых по 1 направлению. Однако это не означает, что Премия будет вручаться по 3 направлениям каждые 2 года, если нет номинантов, соответствующих требованиям премии, награда по направлениям может не присуждаться.