Oʻzbekiston Fanlar akademiyasi Oʻzbekiston tarixi davlat muzeyida “Markaziy Osiyo muzeylari restavratorlari” mavzusida seminar-trening oʻtkazildi. Mashgʻulotlar Chikago universitetining Sharq instituti olimlari Fabio Kolombo, Syuzanna Gensike, Alison Uaytlar tomonidan olib borildi.
Ushbu oʻquv mashgʻulotlarida Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Tojikiston, Turkmaniston va Oʻzbekiston muzeylarida faoliyat yurituvchi restavratorlar ishtirok etib, doʻstona hamkorlik muhitida shisha va sopol buyumlarini qayta tiklash borasida yangi bilimlarni oʻzlashtirdi. Yangi modullar asosida oʻtilgan darslarda soha mutaxassislari Oʻrta Osiyo davlatlari muzeylaridagi shisha va sopol buyumlarni dunyoning rivojlangan mamlakatlarining sohaga oid standartlari asosida restavratsiya va konservatsiya qilish boʻyicha nazariy va amaliy bilimlarni olishdi.
O'n kun davomida qizgʻin bahslar bilan oʻtgan seminar-treninglar soʻnggida tinglovchilarga oʻquv dasturini yakunlagani toʻgʻrisida sertifikatlar topshirildi.
Eng asosiysi, bu kabi oʻquv seminarlari tajriba almashish, yangilik olish va tarixni tiklash borasidagi harakatlarga asos boʻlib xizmat qiladi.

В Государственном музее истории Узбекистана Академии наук Узбекистана прошел семинар-тренинг на тему «Реставраторы музеев Средней Азии». Занятия и лекции вели Фабио Коломбо, Сюзанна Дженсике, Элисон Уайт - ученые Восточного института Чикагского университета.
Реставраторы, работающие в музеях Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана и Узбекистана, приняли участие в этих тренингах и приобрели новые знания по реставрации стеклянных и керамических предметов. На занятиях, проведенных на основе новых модулей, специалисты в данной области получили теоретические и практические знания по реставрации и консервации стеклянных и керамических предметов в музеях стран Центральной Азии на основе отраслевых стандартов развитых стран мира. По итогам десяти дней интересных дебатов участникам были вручены сертификаты о прохождении программы обучения.
Самое главное, что такие образовательные семинары служат основой для обмена опытом, получения новых знаний и восстановления событий истории.