“Mikroorgаnizmlаr biologiyasi vа biotexnologiyasi” mavzusida xalqaro onlayn konferensiya o'tkazildi
2021-yil 16-17 sentyabrda Toshkentda O'zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Mikrobiologiya institutining 55 yilligi munosabati bilan “Mikroorgаnizmlаr biologiyasi vа biotexnologiyasi” mavzusida xalqaro onlayn konferensiya o'tkazildi, unda O'zbekiston, AQSh, Rossiya, Xitoy, Hindiston, Germaniya, Finlyandiya, Ukraina, Qozog'iston, Armaniston, Avstriya, Norvegiya, Belarusiya, Gruziya, Tojikiston, Qirg'iziston respublikalaridan 300 dan ortiq ilmiy-tadqiqot muassasalari, oliy o'quv yurtlaridan yetakchi olim va mutaxassislar, professor-o’qituvchilar ishtirok etdilar.
Anjuman davomida zamonaviy mikrobiologiyaning dolzarb masalalari muhokama qilindi: o'simliklar, tuproq va odamlarning mikrobiomi, sanoat, tibbiyot, farmatsevtika mikrobiologiyasi va atrof -muhit mikrobiologiyasi aspektlari ko'rib chiqildi. Yetakchi olimlar, yosh mutaxassislar tomonidan taqdim etilgan ma'ruzalar ham mikrobiologiyani rivojlantirish va tajriba almashish borasidagi sa'y-harakatlarni birlashtirish bo'yicha hamkorlik istiqbollarini belgilashga imkon berdi. Ma'ruzalar muhokamasi chog'ida ikki yoki undan ortiq olimlar guruhining birgalikdagi ishi bo'yicha takliflar bildirildi.

16-17 сентября 2021 г. проведена Международная онлайн конференция, посвященная 55–летию Института микробиологии АН РУз. В работе конференции приняли участие свыше 300 представителей научно–исследовательских учреждений, ВУЗов, министерств, промышленности и бизнеса Узбекистана, США, России, Китая, Индии, Германии, Финляндии, Украины, Казахстана, Армении, Австрии, Норвегии, Беларуси, Грузии, Таджикистана, Кыргызстана.
В ходе конференции обсуждены актуальные вопросы современной микробиологии, рассмотрены аспекты промышленной, медицинской, фармацевтической микробиологии и микробиологии окружающей среды. Представленные доклады как ведущих ученых, так и молодых специалистов, позволили наметить перспективы сотрудничества для объединения усилий в развитии микробиологии и обмена опытом. В ходе обсуждения докладов были высказаны предложения по возможной совместной работе двух или более групп ученых.