Mehnat iqtisodiyoti va mehnat resurslaridan foydalanish muammolari sohasida yetakchi olima
Boʼlgʼusi olima oʼz mehnat faoliyatini Fanlar akademiyasining Iqtisodiyot institutida laborant sifatida boshladi. 1964-yilda nomzodlik, 1974-yilda doktorlik dissertatsiyasini himoya qildi. 2000-yilda Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi haqiqiy aʼzosi etib saylandi.
Isteʼdodli olima oʼzining qariyb 60 yillik ilmiy va tashkilotchilik faoliyati davomida Fanlar akademiyasi Iqtisodiyot instituti laboranti, kichik, katta ilmiy xodimi, sektor mudiri, ilmiy ishlar boʼyicha direktor oʼrinbosari, Oʼzbekiston Respublikasi Mehnat vaziri oʼrinbosari va respublika “Ijtimoiy fikr” jamoatchilik fikrini oʼrganish markazi direktori kabi masʼuliyatli lavozimlarda samarali mehnat qildi va yurtimizda mehnat iqtisodiyoti sohasidagi dolzarb masalalarni tadqiq etish, yuqori malakali kadrlar tayyorlash ishiga munosib hissa qoʼshdi.
Аkademik R. Ubaydullayeva respublika mehnat resurslaridan toʼgʼri foydalanishning mintaqaviy ijtimoiy-iqtisodiy muammolarini amalga oshirishda rahbarlik qilib, ish bilan band boʼlmagan aholi real rezervlari va mehnat bozorini baholashni amalga oshirdi, mehnat resurslarini rejalashtirish va boshqarishning balans metodini takomillashtirish boʼyicha xulosa va tavsiyanomalarni amalga oshirdi.
Uning ilmiy dasturlari va tadqiqotlari respublikamizda mehnat resurslaridan toʼgʼri foydalanish, mehnatning kasanachilik turini tashkil etish, ayollar mehnatidan foydalanishning ijtimoiy muammolarini yechishda keng qoʼllanib kelinmoqda. Uning mazkur sohadagi ilmiy ishlanmalari iqtisodiyotimiz tarmoqlari rivojida muhim ahamiyatga ega.
Talabchan va jonkuyar ustoz sifatida koʼplab yoshlarga ilm-fan sirlaridan saboq bergan olimaning bevosita rahbarligida 50 dan ortiq fan nomzodlari va fan doktorlari tayyorlangan.
Olimaning mehnat iqtisodiyoti yoʼnalishiga bagʼishlangan 300 dan ziyod ilmiy maqolalari, kitob va monografiyalari yurtimiz va xorijiy mamlakatlar olimlari va mutaxassislariga yaxshi maʼlum.
Аkademik R.А.Ubaydullayevaning mamlakatimiz ilm-fanini rivojlantirish borasidagi xizmatlari davlatimiz tomonidan munosib taqdirlandi. U “Mehnat shuhrati” ordeni bilan mukofotlangan edi.

Ведущий ученый в области экономики труда и вопросов использования трудовых ресурсов
Наука Узбекистана понесла тяжелую утрату. 11 декабря 2020 года в возрасте 84 лет скончалась видный ученый, академик Академии наук Узбекистана Раъно Ахатовна Убайдуллаева.
Р. Убайдуллаева родилась 4 ноября 1936 года в городе Ташкенте. В 1958 году закончила Ташкентский финансово-экономический институт. Свою трудовую деятельность она начала с должности лаборанта Института экономики Академии наук, затем обучалась в аспирантуре настоящего института. В 1964 году Р. Убайдуллаева защитила кандидатскую диссертацию, в 1974 году - докторскую. В 2000 году была избрана действительным членом Академии наук Узбекистана. Талантливая ученая в течение своей почти 60-летней научной и организаторской деятельности работала на должностях лаборанта, старшего научного сотрудника, заведующего сектора, заместителя директора по научной работе Института экономики Академии наук. Трудилась на таких ответственных должностях, как заместитель министра труда Республики Узбекистан, директор Республиканского центра изучения общественного мнения «Ижтимоий фикр», активно участвовала в реализуемых в нашей стране широкомасштабных реформах. Академик Р. Убайдуллаева проводила плодотворные изыскания по таким важным вопросам для развития отраслей экономики, как правильное использование трудовых ресурсов, изучение резервов незанятого населения, оценка рынка труда, совершенствование планирования и управления трудовых ресурсов. Ее научные программы и исследования широко применяются в правильном использовании трудовых ресурсов, организации надомнической формы труда, решении социальных проблем в использовании женского труда. Более 300 ее научных статей, книг и монографий, посвященных экономике труда, высоко оцениваются научной общественностью нашей страны и зарубежных стран. Как требовательный и заботливый наставник она подготовила более 50 кандидатов и докторов наук. Заслуги Р. Убайдуллаевой в развитии науки нашей страны получили достойную оценку государства. Она награждена орденами «Меҳнат шуҳрати», «Эл-юрт ҳурмати». Память о выдающемся ученом, заботливом наставнике, искреннем и скромном человеке Раъно Убайдуллаевой навсегда сохранится в наших сердцах.