Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasida MIT Kuo-Sharper Farovonlik va tadbirkorlik markazi ijrochi direktori va MIT Sloan menejment maktabi katta oʻqituvchisi Dina H. Sherif boshchiligidagi delegatsiya mehmon boʻldi.
Mehmonlarni Fanlar akademiyasi vitse-prezidentlari Sirojiddin Mirzayev va Shaxlo Turdiqulova kutib olishdi. Uchrashuvda xalqaro innovatsion ekotizimlar bilan integratsiyani kuchaytirish va Oʻzbekistonda barqaror iqtisodiy oʻsishning tadbirkorlikka asoslangan modellarini joriy etish masalalari muhokama qilindi.
Muhokama davomida Fanlar akademiyasi faoliyati, uning tadqiqot salohiyati va strategik ustuvorliklari, shuningdek, 2026–2031-yillarga moʻljallangan Oʻzbekiston IT Parki bilan hamkorlikning strategik maqsadlarini muvofiqlashtirish masalalari muhokama qilindi. Tomonlar raqamli iqtisodiyot, sunʼiy intellekt, yashil texnologiyalar va biotexnologiya sohalarida qoʻshma dasturlarni ishlab chiqish imkoniyatlarini oʻrganib chiqdilar.
MIT bilan bogʻliq tadqiqot markazlari va amaliy innovatsion tashabbuslarni Oʻzbekistonga jalb qilish mexanizmlari ham muhokama qilindi.
Tashrif davomida tomonlar O'zbekistonning innovatsion ekotizimini rivojlantirish, akademik doiralar va xususiy sektor o'rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash va xalqaro miqyosda raqobatbardosh tadqiqot muhitini yaratish bo'yicha qo'shma yo'l xaritasini ishlab chiqishga kelishib oldilar.
Ma'lumot uchun: MIT qoshidagi Kuo-Sharper farovonlik va tadbirkorlik markazi rivojlanayotgan bozorlarda barqaror, inklyuziv va mahalliy farovonlikka erishish vositasi sifatida innovatsion tadbirkorlikni rivojlantirishga qaratilgan yetakchi global akademik markazdir. O'zining stipendiyalari, venchur yaratish dasturlari, tajribasi va global hamkorligi orqali Markaz tadbirkorlarni mahalliy ish o'rinlarini yaratish, innovatsion ekotizimlarni mustahkamlash va rivojlanayotgan bozorlarni mo'l-ko'lchilik va imkoniyatlar markazlari sifatida global tushunchani o'zgartirish uchun ko'nikmalar, aktivlar va tarmoqlar bilan ta'minlaydi.

Обсуждение стратегического сотрудничества с делегацией Центра Куо-Шарпера Массачусетского технологического института (MIT)
Академия наук Республики Узбекистан принимала делегацию во главе с Диной Х. Шериф, исполнительным директором Центра Куо-Шарпера по вопросам процветания и предпринимательства MIT и старшим преподавателем Школы управления Слоуна MIT.
Гостей приветствовали вице-президенты Академии наук Сироджиддин Мирзаев и Шахло Турдикулова. Встреча была посвящена укреплению интеграции с международными инновационными экосистемами и внедрению в Узбекистане моделей устойчивого экономического роста, основанных на предпринимательстве.
Обсуждение охватило деятельность Академии наук, ее исследовательский потенциал и стратегические приоритеты, а также согласование стратегических целей в рамках сотрудничества с IT-парком Узбекистана на 2026–2031 годы. Стороны изучили возможности развития совместных программ в области цифровой экономики, искусственного интеллекта, зеленых технологий и биотехнологий.
Также обсуждались механизмы привлечения в Узбекистан исследовательских центров и инициатив в области прикладных инноваций, связанных с Массачусетским технологическим институтом.
В ходе визита стороны договорились разработать совместную дорожную карту развития инновационной экосистемы Узбекистана, укрепления сотрудничества между академическим сообществом и частным сектором, а также создания конкурентоспособной на международном уровне исследовательской среды.
Для справки: Центр процветания и предпринимательства им. Куо Шарпера при Массачусетском технологическом институте — ведущий мировой академический центр, занимающийся развитием инновационного предпринимательства на растущих рынках как средства достижения устойчивого, инклюзивного и местного процветания. Благодаря своим стипендиям, программам создания венчурных предприятий, экспертным знаниям и глобальному сотрудничеству Центр предоставляет предпринимателям навыки, ценности и связи для создания рабочих мест на местном уровне, укрепления инновационных экосистем и изменения глобального понимания растущих рынков как центров изобилия и возможностей.