MASKATDA GLOBAL BILIMLAR MULOQOTI O‘TKAZILMOQDA
26-yanvar kuni Ummon Sultonligining poytaxti Maskat shahrida fan va innovatsiyalarga bag‘ishlangan yirik xalqaro tadbir – Global bilimlar muloqoti o‘z ishini boshladi. Ikki kun davom etadigan ushbu forum Ummonning Oliy ta’lim, tadqiqotlar va innovatsiyalar vazirligi hamda Xalqaro ilmiy kengash (ISC) tomonidan tashkil etilgan. 29-30 yanvar kunlari forum ISC Bosh Assambleyasi bilan davom etadi.
Tadbirda O‘zbekiston Fanlar akademiyasi vitse-prezidenti S.Mirzayev ishtirok etmoqda.
Global bilimlar dialogi 500 dan ortiq ishtirokchilarni, jumladan, olimlar, tadqiqotchilar va mutaxassislarni birlashtirib, xalqaro ilmiy hamkorlik uchun noyob platforma yaratmoqda. Forum davomida dunyodagi dolzarb muammolar muhokama qilinib, ilmiy tadqiqotlar sohasida ustuvor yo‘nalishlar belgilab olinadi. Shuningdek, tadqiqot va innovatsiyalar borasida xalqaro hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan kelishuvlar ham imzolanadi.
Dialog sessiyalari uchta asosiy mavzuda tashkil etilgan:
•  Fanning kelajagi;
•  Ilmiy diplomatiya;
•  Fanning jamiyatdagi roli.
Shuningdek, Forum ishida sun’iy intellekt, yangi texnologiyalar, barqaror rivojlanish, fanga bo‘lgan ishonchni mustahkamlash, ijtimoiy tenglik va hamjihatlikni oshirish kabi masalalar ham o‘rin olgan.
E’tiborga molik jihati shundaki, bu ISC tashkil topganidan beri, 2018-yil iyulidan buyon o‘tkazilayotgan birinchi ochiq Bosh Assambleya hisoblanadi.
Global bilimlar dialogi xalqaro hamkorlikni mustahkamlash va innovatsion g‘oyalarni amalga oshirish uchun muhim qadam hisoblanadi.

В Маскате, столице Султаната Оман, прошла Всемирная конференция по науке и инновациям
26 января 2025 года в городе Маскате, столице Султаната Оман, стартовал Глобальный диалог знаний — крупное международное мероприятие, посвященное науке и инновациям. Этот двухдневный Форум знаний организован Министерством высшего образования, исследований и инноваций Омана и Международным научным советом (ISC). Форум продолжится Генеральной ассамблеей ISC 29-30 января.
В мероприятии принимает участие вице-президент Академии наук Узбекистана С. Мирзаев.
Глобальный диалог знаний объединяет более 500 участников, включая ученых, исследователей и экспертов, создавая уникальную платформу для международного научного сотрудничества. В программе Форума обсуждаются актуальные мировые научные проблемы  и приоритетные направления научных исследований. Также будут подписаны соглашения об укреплении международного сотрудничества в области исследований и инноваций.
Диалоговые сессии Форума организованы вокруг трех основных тем:
• Будущее науки;
• Научная дипломатия;
• Роль науки в обществе.
Работа Форума охватывает такие актуальные вопросы, как искусственный интеллект, новые технологии, устойчивое развитие, укрепление доверия к науке, а также повышение социального равенства и солидарности.
Примечательно, что это первая открытая Генеральная Ассамблея с момента создания ISC в июле 2018 года.
Проходящий в январе 2025 года Глобальный диалог знаний является важным шагом на пути к развитию и укреплению международного научно – технического сотрудничества и внедрению передовых инновационных идей.