Mashinashunoslikning dolzarb muammolari va ularning yechimi
2019-yil 20-21-noyabr kunlari O‘zR FA M.T.O‘rozboyev nomidagi Mexanika va inshootlar seysmik mustahkamligi instituti hamda Toshent to‘qimachilik va yengil sanoati instituti hamkorligida akademik X.X.Usmonxo‘jayev tavalludining 100 yilligiga bag‘ishlangan “Mashinashunoslikning dolzarb muammolari va ularning yechimi” mavzusida ilmiy-amaliy konferensiya o‘tkazildi.
1984-yildan O‘zR FA akademigi, mexanika sohasida taniqli olim, O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan fan arbobi, O‘zbekiston davlat mukofoti sovrindori, O‘zbekistonda mashina va mexanizmlar nazariyasi bo‘yicha ilmiy maktab tashkilotchisi. X.X.Usmonxo‘jaevning asosiy tadqiqotlari mexanizmlar, mashinalar va avtomatik liniyalar nazariyasi, richagli va epitsiklik mexanizmlar nazariyasi paxta terish mashinalari nazariyasi, mashina agregatlari dinamikasi bilan bog‘liq. Namlikni, temperaturani va strukturasini hisobga olib, turli kinematik juftlar orasidagi ishqalanish koeffitsiyentini aniqlovchi uskunani yaratgan. Paxtani terim to‘lalagi bir xillik nazariyasini va paxta terish mashinalarini unumdorligi bo‘yicha baholash metodikasini, pnevmatik va mexanik saralovchi va yangi to’g‘ri tartibli paxta teruvchi apparat, ko‘p urunma planetar mexanizmli paxmoqlaydigan mashinalar nazariyasi ishlab chiqqan. Dinamik konstruktsiyalarni kinematik juftlarini nazariyasini ishlab chiqqan va paxta terish apparati tashkil qiladigan shpindellari oilasini yaratuvchilaridan biridir. Tadqiqot natijalari asosida paxta terish jarayonlari nazariyasi bo‘yicha “EPI-tsipotsiklograf universal uskunasini” yaratgan.

Актуальные проблемы машиноведения и их решение
20-21 ноября 2019 года проведена научно-практическая конференция организованная Институтом механики и сейсмостойкости сооружений им. М.Т.Уразбаева АН РУз совместно с Ташкентским институтом текстильной и легкой промышленности на тему: «Актуальные проблемы машиноведения и их решение» посвященной 100-летию академика Х.Х.Усманходжаева.
В научных докладах отмечалось, что академик Х.Х.Усманходжаев был видным ученым в области механики, создавший  научную школу по теории механизмов и машин в Узбекистане. Основные исследования Х.Х. Усманходжаева относятся к теории механизмов машин и автоматических линий, теории рычажных и эпициклических механизмов, теории хлопкоуборочных машин и динамике машинных агрегатов. Им был создан прибор для определения коэффициента трения, скольжения и качения между элементами различных кинематических пар с учетом влажности, температуры и структуры материала. Автор теории стабильности полноты сбора хлопка и методики оценки хлопкоуборочных машин по производительности. Х.Х.Усманходжаев создал высокопроизводительный многоваличный джин, пневматический и механический подборщики и новый прямоточный хлопкоуборочный аппарат. Разработал теорию кинематической пары динамичной конструкции и является одним из создателей семейства составных шпинделей хлопкоуборочного аппарата. На основе исследований по теории процессов уборки хлопка им создан «Универсальный прибор ЭПИ-ципоциклограф». За вклад в развитие теории механизмов и машин удостоен звания заслуженный деятель науки Узбекистана, лауреат Государственной премии Узбекистана.