Joriy yil 14-15-sentyabr kunlari FA Immunologiya va inson genomikasi instituti tomonidan Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi va Rossiya tibbiyot akademiyasi akademigi Aripov Oʻktam Aripovich xotirasi va Markaziy Osiyoda ilk bor buyrak ko’chirib o’tkazilganligining 50 yilligiga bag’ishlangan “Jarrohlik, transplantologiya va immunologiyaning dolzarb savollari” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy anjumani o’tkazildi.
Anjumanda respublikamiz olimlaridan tashqari Avstriya, Ozarbayjon, Belarusiya Respublikasi, Qozog'iston Respublikasi, Koreya Respublikasi, Rossiya, AQSh, Fransiya kabi 20 ga yaqin davlatlardan 50 ga yaqin xorijiy mutaxassislar ishtirok etdi.
O’tkazilgan mazkur anjuman olimlar, amaliy shifokorlar, talabalar o'rtasida professional ma'lumot almashish uchun maydon bo’ldi va u fan va sog‘liqni saqlash sohasidagi muammoli masalalarga millatning intellektual salohiyati va davlat resurslarini jalb qilishga xizmat qiladi. Turli maktab va yo‘nalishlar mutaxassislarining erkin fikr almashishi uchun maydonlar yaratish, jonli aloqalar va davomiylikni mustahkamlash mazkur uchrashuvning asosiy maqsadi hisoblanadi.
Anjuman ishida quyidagi yo‘nalishlar ko‘rib chiqildi va muhokama qilindi:
- qorin bo'shlig'i a'zolarining xavfli va xavfsiz kasalliklarini zamonaviy diagnostikasi va jarrohlik yo'li bilan davolashning jihatlari;
- buyrak va jigar transplantatsiyasining dolzarb masalalari;
- transplantatsiya immunologiyasi va immunogenetika;
- odam kasalliklarining immunologik jihatlari.
Bundan tashqari, anjuman doirasida yosh olimlar va shifikorlar uchun "Immunologlar maktabi" ham tashkil etildi.
Ma’lumot o’rnida, 1972-yilda Toshkent shahrida U.A.Aripov rahbarligida O‘zbekistonda ilk bor surunkali buyrak yetishmovchiligi bilan og‘rigan bemorga buyrak ko’chirib o’tkazilgan.

Состоялась международная конференция, посвященная 50-летию первой пересадки почки в Центральной Азии
14-15 сентября т.г. в Институте иммунологии и геномики человека проведена международная научно-практическая конференция «Актуальные вопросы хирургии, трансплантологии и иммунологии», посвященную памяти академика АН РУз и РАМН Арипова Уктам Ариповича и 50-летию первой пересадки почки в Центральной Азии.
Помимо ученых нашей республики, в работе приняли участие около 50 иностранных специалистов из Австрии, Азербайджана, Беларуси, Казахстана, Кореи, России, США, Франции.
Конференция послужила площадкой для профессионального обмена информацией между учеными, практикующими врачами и студентами и способствовала привлечению интеллектуального потенциала нации и государственных ресурсов к решению проблемных вопросов в области науки и здравоохранения. Основная цель этой конференция - создание пространства для свободного обмена идеями специалистов разных школ и направлений, укрепление живых отношений и преемственность.
На конференции рассмотрены и обсуждены следующие научные направления:
- современные аспекты диагностики и хирургического лечения доброкачественных и злокачественных заболеваний органов брюшной полости;
- актуальные вопросы трансплантации почки и печени;
- трансплантационная  иммунология  и иммуногенетика;
- иммунологические аспекты болезней человека.
Также, в рамках конференции, проведена секция молодых ученых и "Школа иммунологов" для врачей-клиницистов.
Для справки: в 1972 году в Ташкенте под руководством У.А. Арипова была выполнена первая в Узбекистане пересадка почки больному с хронической почечной недостаточностью.