“Mahmudxo‘ja Behbudiy. Millat ehtiyojiga baxshida umr” risolasi nashr etildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Turkiston jadidlik harakatining asoschisi, atoqli adib va jamoat arbobi, noshir va pedagog Mahmudxo‘ja Behbudiy tavalludining 150 yilligini keng nishonlash to‘g‘risida”gi qarori ijrosini ta’minlash maqsadida O‘zR FA Milliy arxeologiya markazi bosh ilmiy xodimi, tarix fanlari doktori, professor Dilorom Alimova “Mahmudxo‘ja Behbudiy. Millat ehtiyojiga baxshida umr” (Toshkent, 2025. 104 b.) risolasi nashr etildi.
Mazkur risola Turkistondagi jadidchilik harakati yo‘lboshchisi, ma’rifatparvar, adabiyotshunos, noshir va siyosatchi Mahmudxo‘ja Behbudiy hayoti, ijodi, tarixiy va siyosiy qarashlariga bag‘ishlangan. Uning asarlari va “Oyna” jurnalining tahlili asosida millat hamda Vatan ozodligi va ravnaqi yo‘lidagi faoliyati yoritib berilgan.
Taqdim etilayotgan mazkur risolaning keng jamoatchilik, ayniqsa, yoshlar uchun ahamiyati beqiyos. Unda ilk marotaba Mahmudxo‘ja Behbudiy asarlarida u yoki bu jihatdan Vatanimiz tarixiga oid bildirgan barcha fikrlari bir joyga to‘plangan.

Опубликована монография «Mahmudxo‘ja Behbudiy. Millat ehtiyojiga baxshida umr»
В целях обеспечения реализации постановления Президента Республики Узбекистан «О широком праздновании 150-летия со дня рождения Махмудходжи Бехбудий — основоположника движения туркестанских джадидов, выдающегося писателя и общественного деятеля, издателя и просветителя» главным научным сотрудником Национального центра археологии Академии наук Узбекистана, доктором исторических наук Дилором Алимовой опубликована монография «Mahmudxo‘ja Behbudiy. Millat ehtiyojiga baxshida umr» (Ташкент, 2025. 104 с.).
Данная книга посвящена жизни, деятельности, историческим и политическим взглядам Махмудходжа Бехбуди — лидера джадидского движения в Туркестане, просветителя, литературного критика, издателя и политического деятеля. На основе его произведений и анализа материалов журнала «Ойна» освещается его деятельность во имя свободы и процветания народа и Родины.
Значение представленной монографии для широкой общественности, особенно молодежи, неизмеримо. В ней впервые собраны воедино все мысли, высказанные в произведениях Махмудходжа Бехбуди, касающиеся истории нашей Родины.