2019-yil 11-iyun kuni Xorazm Ma’mun akademiyasida O‘zbekiston “Milliy tiklanish” demokratik partiyasi Xorazm viloyat Kengashi, Xorazm Ma’mun akademiyasi ishtirokida “Madaniy meros obyektlarini asrash, qayta tiklash, muhofaza qilish va ulardan foydalanishning dolzarb masalalari” mavzusida ilmiy-amaliy konferensiya o‘tkazildi.
Anjumanda Xorazm Ma’mun akademiyasi olimasi, arxitektura fanlari doktori Durdieva Gavhar Salaevna, Xorazm viloyat madaniy meros obyektlarini muhofaza qilish va ulardan foydalanish davlat inspeksiyasi boshlig‘i Ismoilov Alisher Ibragimovich, Xiva Ichan Qal’a muzey-qo‘riqxonasi ilmiy kotibi Komiljon Xudayberganov hamda Urganch davlat universiteti qoshida tashkil etilgan “Qatag‘on qurbonlari xotirasi” muzeyi direktori Yulduz Rahmanovalar o‘z ma’ruzasi bilan ishtirok etdilar.

Нации богатство – объекты культурного наследия
11 июня 2019 года в Хорезмской академии Маъмуна состоялась научно-практическая конференция «Актуальные вопросы сохранения, реабилитации, охраны и использования объектов культурного наследия» организованная Хорезмским областным советом Демократической партии Узбекистана «Миллий тикланиш» и Хорезмской академией Маъмуна.
В работе конференции приняли участие с докладами сотрудник Хорезмской академии Маъмуна, доктор наук архитектуры Дурдиева Гавхар Салаевна, начальник Государственной инспекции по охране и использованию культурного наследия Хорезмской области Исмаилов Алишер Ибрагимович, ученый секретарь Хивинского музея Ичан-Кала, Комилжон Худайберганов и директор Государственного музея “Памяти жертв репрессий” Ургенского государственного университета Юлдуз Рахманова.