Latviya Fanlar akademiyasi prezidenti Oʼzbekiston Fanlar akademiyasiga tashrif buyurdi
Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasiga Latviya Fanlar akademiyasi prezidenti, kimyogar Ivars Kalvinsh tashrif buyurdi. Mehmonni FА prezidenti Bexzod Yuldashev kutib oldi. Uchrashuvda FА bo ilmiy kotibi Gʼ.Baxadirov, vitse-prezident S.Mirzayev, akademik S.Baxramov, Kimyo-biologiya boʼlimi rahbari J.Tashpulatov, Immunologiya va inson genomikasi instituti direktori T.Аripova, Bioorganik kimyo instituti direktori oʼrinbosari А.Toʼrayev, Oʼsimlik moddalari kimyosi instituti direktori Sh.Sagdullayevlar ishtirok etdi.
Uchrashuvda har ikki tomon fanlar akademiyalari, faoliyat yoʼnalishlari haqida maʼlumotlar berildi va hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv soʼnggida kelgusida hamkorlikda amalga oshirilayotgan loyihalar, hamkorlik yoʼnalishlari va ularni yanada kengaytirishga kelishib olindi.

Президент Латвийской академии наук, профессор Иварс Калвиньш посетил Академию наук Республики Узбекистан. Гостя приветствовал президент АН РУз Бехзод Юлдашев. На встрече присутствовали главный ученый секретарь АН РУз Г.Бахадиров, вице-президент С.Мирзаев, академик С.Бахрамов, заведующий отделения химико-биологических наук Ж.Ташпулатов, директор Института иммунологии и геномики человека Т. Арипова, заместитель директора Института биоорганической химии А.Тураев, директор Института химии растительных веществ Ш. Сагдуллаев.
В ходе встречи стороны обменялись информацией о деятельности Академий и обсудили вопросы сотрудничества.
По итогам встречи согласованы будущие совместные проекты, направления сотрудничества и их дальнейшее расширение.