Kadrlar tayyorlash – ustuvor vazifa
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi va O‘zbekiston Pedagogika fanlari ilmiy-tadqiqot instituti o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risidagi memorandum imzolandi.
Mazkur hujjatning asosiy maqsadi – tomonlar o‘rtasida hamkorlik aloqalarini o‘rnatish, davlatimizda pedagogika fanlari va ta'lim sohasidagi innovatsion ishlanmalarni targ‘ib qilish hamda amaliyotga joriy etish maqsadida uzoq muddatli, samarali va o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirishdan iborat.
Bunda Navoiy bo‘limi va O‘zbekiston Pedagogika fanlari ITI hamkorlikda Navoiy viloyatidagi kimyo va biologiya fanlariga ixtisoslashtirilgan maktablarida o‘quvchilarning individualligini hisobga olgan ta'lim texnologiyalarini joriy etilishiga, zamonaviy o‘quv-uslubiy adabiyotlar va didaktik materiallar ishlab chiqishga, maktabgacha va o‘rta umumta'lim muassasalarining pedagog-o‘qituvchilarining zamonaviy pedagogikaga oid kompetentliklarini oshirishga yo‘naltirilgan amaliy va innovatsion loyihalar ustida ishlash nazarda tutilgan.
Eslatib o‘tamiz, Navoiy bo‘limining bir guruh ilmiy xodimlari 2021-yilda Nurota tumani o‘rta umumta'lim maktablarining o‘qituvchilari bilan innovatsion pedagogik texnologiyalarni amaliyotga joriy etish maqsadida ikki marotaba 18 soatlik maxsus dastur asosida seminar-trening mashg‘ulotlari o‘tkazgan edilar. Endilikda esa ushbu faoliyat yanada katta kuch va faollik bilan davom ettiriladi.

Подписан меморандум о сотрудничестве между Навоийским отделением Академии наук Республики Узбекистан и Научно-исследовательским институтом педагогических наук Узбекистана. Основной целью данного документа является развитие долгосрочного, эффективного и взаимовыгодного сотрудничества между сторонами с целью продвижения и внедрения инновационных разработок в области педагогических наук и образования в стране.
В частности, предусмотрена совместная работа Навоийского отделения и НИИ педагогических наук Узбекистана над прикладными и инновационными проектами, направленными на внедрение в специализированных школах по химии и биологии Навоийской области образовательных технологий с учетом индивидуальных способностей учащихся, разработку современной учебно-методической литературы и дидактических материалов, повышение педагогической компетентности педагогов-учителей дошкольных и средних общеобразовательных учреждений. Напомним, что в 2021 году группа научных сотрудников Отделения, с целью внедрения инновационных педагогических технологий в практику для учителей общеобразовательных школ Нуратинского района, дважды провела семинары-тренинги на основе специальной программы продолжительностью 18 часов. Теперь деятельность в этом направлении будет еще больше активизирована.