Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 19-martdagi “Fizika sohasidagi taʼlim sifatini oshirish va ilmiy tadqiqotlarni rivojlantirish chora-tadbirlari toʼgʼrisida”gi PQ-5032-son qaroriga muvofiq Materialshunoslik institutida FА ilmiy-tadqiqot muassasalarining ishlab chiqarishga joriy etishga tayyor yuqori texnologik ilmiy va innovatsion ishlanmalarning koʼrgazmasi tashkil etildi.
Koʼrgazmada Fanlar akademiyasi ilmiy tashkilotlarining 40 dan ortiq energiya va resurstejamkor ishlanmalari, mahalliy xom-ashyodan ishlab chiqilib import oʼrnini qoplashga va eksportga yoʼnaltirilgan innovatsion texnologiyalari namoyish etildi.
Koʼrgazmaning asosiy maqsadi Toshkent viloyati tadbirkorlari, fermerlari va ishlab chiqaruvchilarini olimlarimizning ilmiy tadqiqotlari natijalari bilan yaqindan tanishtirish, yuqori texnologik ishlab chiqarishni tashkil etish bilan bir qatorda qishloq joylarda tez samara beradigan, yangi ish joylarini tashkil etish, eng muhimi, ortiqcha energiya sarfisiz mahsulot ishlab chiqarish imkonini beradigan texnologiyalar va innovatsion yondashuvlar bilan tanishtirish.
Jumladan, koʼrgazmada, tashqi energiya sarfisiz issiqxonalar haroratini moʼʼtadillashtiruvchi nanokompozit plenka (yozda sovutadi, qishda isitadi), qishloq xoʼjalik mahsulotlarini hosildorligini oshirish (35-50%gacha) usullari, toza ichimlik suvi olish, radiofarmmahsulotlar, mujassamlashgan quyosh nuridan xoʼjalik ishlari va ishlab chiqarishda samarali foydalanish boʼyicha ishlanmalar alohida e’tirof etildi.
Shuningdek, Oʼzbekiston uchun yangi ilmiy yoʼnalishlar – vodorod energetikasi texnologiyalari, karbon tolalarini ishlab chiqarish texnologiyasi, qishloq xoʼjaligi uchun “sovuq plazma” texnologiyalarini ishlab chiqishga mahalliy ishlab chiqaruvchilar va tadbirkorlar taklif qilindi.

Организована выставка готовых к производству научных и инновационных разработок
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 19 марта 2021 года «О мерах по повышению качества образования и исследований в области физики» ПП-5032 организована выставка в Институте материаловедения АН РУз.
На выставке было представлено более 40 энерго- и ресурсосберегающих разработок научных учреждений Академии наук, инновационные технологии импортозамещения и экспорта из местного сырья.
Основная цель выставки - познакомить предпринимателей, фермеров и товаропроизводителей Ташкентской области с результатами научных исследований ученых НИУ Академии наук РУз, создать высокотехнологичные производства, а также создать новые рабочие места в сельской местности, а главное, - производить продукцию с оптимальным энергопотреблением. Важным при этом является внедрение новейших технологий, инновационных разработок и организационных решений.
В частности, выставка посвящена проблемам использования нанокомпозитной пленки (охлаждение летом, обогрев зимой), методам повышения урожайности сельскохозяйственной продукции (до 35-50%), получению чистой питьевой воды, радиофармпрепаратам, разработкам в сфере использования интегрированной солнечной энергии.
Кроме того, местным производителям и предпринимателям было предложено разработать новые для Узбекистана направления исследований  в области технологий водородной энергетики, производства углеродного волокна, «холодной плазмы» для сельского хозяйства и других.