InnoWeek-2025 doirasida “XXI asr ilm-fani va biznesda ayollar: yutuqlar va muammolar” mavzusida xalqaro forum bo‘lib o‘tdi
Forumda O‘zbekiston Respublikasi Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri K.Sharipov ochib berdi hamda bugungi kunda ayollarning ilm-fanda yanada yuksalayotgani, ularga davlat tomonidan berilayotgan keng imkoniyatlar natijasi ekanini taʼkidladi.
Mazkur Forumda Fanlar akademiyasi vitse-prezidenti Shahlo Turdikulova ham o'z ma'ruzasi bilan ishtirok etdi. Shahlo Turdikulova ilm-fanda ayollarning o'rni, ularga yaratilayotgan imkoniyatlar, ilmiy faoliyat natijalarida olima ayollarning ulushini, shuningdek, ilm-fanda ayollar sonining ko‘payishi nafaqat jamiyatda tenglikni ta'minlashini, balki ilm-fanni yanada rivojlantirishga xizmat qilishini ta’kidladi.
Mazkur forumning asosiy maqsadi – ilm-fan, innovatsiyalar va biznesda ayollarning roli va salmoqli hissasini ko‘rsatish, bu borada erishilgan yutuqlarni tahlil qilish, mavjud muammolarni muhokama qilish hamda ularni hal etish yo‘llarini belgilashdan iborat bo‘ldi. Shuningdek, tadbir gender tengligini taʼminlash, ayollar tadbirkorligini rivojlantirish va innovatsion jarayonlarda xotin-qizlarning ishtirokini kengaytirish bo‘yicha xalqaro hamkorlikni mustahkamlash uchun muhim platforma vazifasini o‘tadi.

В рамках InnoWeek-2025 состоялся международный форум на тему «Женщины в науке и бизнесе XXI века: достижения и вызовы»
Открыл форум министр высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан К. Шарипов, который отметил, что сегодня женщины активно развиваются в науке, что является результатом широких возможностей, предоставляемых им государством.
Вице-президент Академии наук Шахло Турдикулова также выступила с докладом на форуме. Шахло Турдикулова подчеркнула роль женщин в науке, создаваемые для них возможности, долю женщин-ученых в результатах научной деятельности, а также то, что увеличение числа женщин в науке не только обеспечивает равенство в обществе, но и служит дальнейшему развитию науки.
Основной целью форума было подчеркнуть роль и значительный вклад женщин в науку, инновации и бизнес, проанализировать достигнутые в этой сфере достижения, обсудить существующие проблемы и определить пути их решения. Мероприятие также послужит важной площадкой для укрепления международного сотрудничества в целях обеспечения гендерного равенства, развития женского предпринимательства и расширения участия женщин в инновационных процессах.