Navoiy shahrida Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi ilmiy-tadqiqot institutlarining ishlanmalari koʼrgazmasi hamda “Fan, taʼlim va ishlab chiqarishning integratsiyasi – rivojlanish va taraqqiyot garovi” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya oʼtkazildi.
Ushbu koʼrgazma va xalqaro konferensiyani oʼtkazishdan koʼzlangan asosiy maqsad – mahalliy iqtisodiyotni rivojlantirish, jumladan, qishloq xoʼjaligi, kimyo sanoati, togʼ-konchilik, farmatsevtika sohalarini rivojlantirishdagi salmoqli ilmiy hajmdor mahsulotlarni ishlab chiqarish hamda yangi texnologiyalarni tadbiq etish, mavjudlarini takomillashtirish.
Koʼrgazmada Fanlar akademiyasining 20 ga yaqin ilmiy tashkilotlari olimlarining 100 ga yaqin ishlanmalari namoyish etildi.
Shuningdek, koʼzrgazmada Navoiy viloyatida joylashgan yirik sanoat korxonalari hamda qishloq xoʼjaligi klasterlari vakillari va fermerlar, jami 200ga yaqin ishtirokchilar qatnashdi.
Bundan tashqari, xalqaro konferensiyada 10 dan ortiq xorijiy davlatlar, jumladan, Bolgariya, Latviya, Belarus, Rossiya, Xitoy, Germaniya, Belgiya davlatlari hamda Tojikiston, Qozogʼiston va Qirgʼiziston Respublikalari ilmiy-tekshirish institutlari, ilmiy markazlari olimlari onlayn va oflayn ishtirok etdi.
Mazkur koʼrgazma va xalqaro konferensiya olimlar tomonidan yaratilayotgan ilmiy ishlanmalarni amaliyotga joriy qilish, soʼnggi ilmiy ishlar natijalari bilan keng jamoatchilikni tanishtirish, ilm-fan va ishlab chiqarish integratsiyasini taʼminlash imkonini beradi.

В Навои прошла выставка разработок научно-исследовательских институтов Академии наук Республики Узбекистан и международная научно-практическая конференция на тему «Интеграция науки, образования и производства – залог прогресса и процветания».
Основной целью данной Выставки и Международной конференции является развитие местной экономики, в том числе развитие сельского хозяйства, химической промышленности, горнодобывающей промышленности, фармацевтики, производства значимой научной продукции и внедрение новых и усовершенствование существующих технологий.
На выставке было представлено около 100 работ ученых из около 20 научных организаций Академии наук.
На Выставке приняли участие представители крупных промышленных предприятий и сельскохозяйственных кластеров Навоийской области, а также фермеры, всего около 200 участников.
Кроме того, в работе Выставки и Конференции приняли участие ученые из более чем 10 зарубежных стран, в том числе России, Китая, Болгарии, Беларуси, Латвии, Германии, Бельгии, а также из научно-исследовательских институтов и научных центров Таджикистана, Казахстана и Кыргызстана.
Данная Выставка и Международная конференция дадут возможность реализовать на практике научные разработки, созданные учеными, представить результаты новейшей научной работы широкой общественности, обеспечить интеграцию науки, образования и производства.