Ilmiy darajaga ega xodimlarga qo‘shimcha haq to‘lash to‘g‘risidagi qarorga bag'ishlangan yig'ilish o'tkazildi
2019 yil 27-dekabr kuni O'zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasida yig'ilish tashkil etildi, unda ishtirokchilar O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 24-dekabrdagi “Ilm-fan va ta’lim sohasidagi davlat tashkilotlarida ilmiy, ilmiy-pedagogik va mehnat faoliyati bilan shug‘ullanuvchi ilmiy darajaga ega xodimlarga qo‘shimcha haq to‘lash tartibi to‘g‘risida”gi 1030-sonli qarori Nizomini muhokama qildilar.
Ushbu muhim hujjat muhokamasida O’zR FA ilmiy-tadqiqot muassasalari rahbarlari, yetakchi olimlar va yosh tadqiqotchilar ishtirok etdilar.
Yig'ilishda ilmiy darajaga ega xodimlarga qo‘shimcha haq to‘lash tartibi va shartlari - 30% (fan nomzodlari  va PhD uchun) va 60% (fan doktorlari uchun), shuningdek, qo‘shimcha haq to‘lash kerak bo'lgan ko'rsatkichlar haqida qizg'in munozaralar bo'lib o'tdi. Ushbu maqsadlar uchun foydalanilmagan mablag'lar, agar ular to'liq ishlatilmasa, tashkilotning moddiy-texnik bazasini mustahkamlashga sarflanadi.

27 декабря 2019 г. была организована встреча-совещание в Академии наук Республики Узбекистан, участники которой обсудили положения Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 24 декабря 2019 года №1030 «О порядке выплаты доплат работникам, занимающимся научной, научно-педагогической и трудовой деятельностью во всех государственных организациях в сфере образования и науки».
В обсуждении этого важного документа приняли участие руководители научно-исследовательских учреждений, ведущие ученые и молодые сотрудники АН РУз.
На совещании состоялась интенсивная дискуссия об условиях и порядке выплаты ежемесячных надбавок к должностным окладам - 30 % (для кандидатов наук и PhD) и 60 % (для докторов наук), а также о показателях, за которые надбавки должны быть выплачены, и о том, как будут расходоваться неиспользованные на эти цели средства, в случае их использования по месяцам не в полном объеме. Итоги этой встречи вызвали большой интерес в академических учреждениях.