“Ikkinchi jahon urushi va Oʼzbekiston xalqi: tadqiqotlar” mavzusida konferensiya oʼtkazildi
Joriy yil 29-noyabr kuni Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi huzuridagi Oʼzbekistonning eng yangi tarixi masalalari boʼyicha Muvofiqlashtiruvchi-metodik markaz, Mudofaa vazirligi “Gʼalaba bogʼi” yodgorlik majmuasi, “Oʼzarxiv” agentligi va Oʼzbekiston “Prometey” vatanparvarlik-qidiruv ekspeditsiyasi tomonidan “Gʼalaba bogʼi” yodgorlik majmuasi “Shon-sharaf” davlat muzeyida “Ikkinchi jahon urushi va Oʼzbekiston xalqi: tadqiqotlar” mavzusida respublika ilmiy konferensiyasi oʼtkazildi.
Konferensiya urush yillarida xalq jasorati va matonatini, mehr-muruvvati va insonparvarlik fazilatlarini oʼrganish orqali fashizm ustidan qozonilgan Gʼalabaga erishishda Oʼzbekistonning munosib hissasini har tomonlama koʼrsatish hamda bu davrni tadqiq etish masalalariga bagʼishlandi.
Unda Ikkinchi jahon urushi yillarida bedarak yoʼqolgan yurtdoshlarni qidirish boʼyicha Oʼzbekiston “Prometey” vatanvarlik-qidiruv ekspedetsiyasi faoliyati, arxiv hujjatlarini oʼrganish asosida aniqlangan yangi maʼlumotlar, shuningdek, Qarshilik koʼrsatish harakatida oʼzbekistonliklar ishtiroki yuzasidan turkum maʼruzalar tinglandi.
Konferensiyada Ikkinchi jahon urushi yillarida Harakatdagi armiya safida tibbiyot xodimi boʼlib xizmat qilgan, xalqaro “Florens Naytingeyl” medali sohibasi Rixsixon Moʼminova oilasi vakillari ishtirok etdi.
Konferensiya materiallari asosida ilmiy toʼplam tayyorlanib, u Ikkinchi jahon urushida fashizm ustidan qozonilgan buyuk Gʼalabaning 77 yilligi arafasida chop etilishi rejalashtirilgan.

29 ноября 2021 г. Координационно-методический центр новейшей истории Узбекистана при Академии наук Республики Узбекистан, Мемориальный комплекс «Парк Победы» Министерства обороны РУз, Агентство Узархив и Патриотическая исследовательская экспедиция Узбекистана «Прометей», по инициативе которых был организован в 2020 году Парк Победы.
В Государственном научном музее «Шон-Шараф» прошла республиканская научная конференция «Вторая мировая война и народ Узбекистана: исследования».
Конференция была посвящена изучению материалов, показывающих мужество и стойкость народа Узбекистана в годы Второй мировой войны, изучению достойного вклада Узбекистана в Победу над фашизмом через показ материалов о добродетелях добра и человечности.
На конференции был заслушан ряд отчетов о деятельности узбекской Патриотической поисковой экспедиции «Прометей» по поиску узбекистанцев, пропавших без вести во время Второй мировой войны, а также была представлена новая информация, основанная на изучении архивных документов, а также об участии узбекистанцев в Движении сопротивления.
В работе конференции приняли участие представители семьи Риксихон Муминовой, которая во время Второй мировой войны служила военным врачом и была впоследствии удостоена медали имени Флоренс Найтингейл - награды Международного Комитета Красного Креста, утвержденной для медицинских сестер и врачей, проявивших особое мужество в спасении и лечении раненых воинов.
По материалам конференции будет подготовлен и издан научный сборник накануне 77-летия Великой Победы над фашизмом во Второй мировой войне.