“Ijtimoiy fikr” jamoatchilik fikrini o‘rganish Markazi bilan hamkorlikda seminar tashkil etildi
2018-yil 16-may kuni “Ijtimoiy fikr” jamoatchilik fikrini o‘rganish Markazi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi, Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universiteti o‘zaro hamkorlikda “O‘zbekistonni 2021-yilgacha rivojlantirish strategiyasi kontekstida ijtimoiy munosabatlardagi o‘zgarishlarning o‘ziga xosliklari” mavzusida seminar o‘tkazildi.
“Ijtimoiy fikr” jamoatchilik fikrini o‘rganish Markazi direktori, YUNЕSKOning MOST dasturi bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy qo‘mitasi raisi, O‘zR FA akademigi, i.f.d., prof. R.A.Ubaydullayeva seminarni ochar ekan, ma’naviy qadriyatlarni qayta tiklash, ahloqiy mezonlarni shakllantirish va millatning intellektual salohiyatini oshirish 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasida belgilangan asosiy vazifalardan biri ekanligini ta’kidlab o‘tdi. Shuningdek, seminarda sotsiologiya va huquq, iqtisod, psixologiya, tarix hamda etnografiya sohasida ishlayotgan olim-mutaxassislar, oliy o‘quv yurtlari o‘qituvchilari, OAV lari vakillari qatnashdilar.

16 мая 2018 года Центром изучения общественного мнения «Ижтимоий фикр» совместно с Академией наук Республики Узбекистан, Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека, Национальным Университетом Узбекистана имено Мирзо Улугбека проведен семинар на тему «Особенности трансформации общественных отношений в контексте стратегии развития Узбекистана до 2021 года».
Открывая заседание семинара директор Центра изучения общественного мнения «Ижтимоий фикр», председатель Национального комитета по программе МОСТ ЮНЕСКО, академик Академии наук РУз Р.А.Убайдуллаева отметила, что в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021гг. одной из основных задач является возрождение духовных ценностей, формирование нравственных идеалов и повышение интеллектуального потенциала нации. В работе семинара также приняли участие представители социологии и права, экономики, психологии, истории и этнографии, ученые и преподаватели высших учебных заведений, а также СМИ.