I Xalqaro o‘zbek-qozoq simpoziumi o‘z ishini yakunladi
O‘zR FA Umumiy va noorganik kimyo instituti tomonidan tashkillashtirilgan “Kimyo fani va sanoatni rivojlantirishning dolzarb muammolari” mavzusidagi 2 kunlik I Xalqaro o‘zbek-qozoq simpoziumi o‘z ishini yakunladi.
Simpozium davomida 19 ta plenar ma’ruzalar tinglandi, muhokama qilindi va tegishli qaror qabul qilindi, keyingi anjuman 2020- yilda Olmaota shahrida bo‘lishi rejalashtirildi. 30 ta ilmiy maqolalardan iborat to‘plam chop etildi va qatnashchilarga tarqatildi.
Simpozium mehmonlari O‘zR FA kimyo yo‘nalishi institutlari bilan  tanishdilar. Shuningdek, Simpozium qatnashchilari uchun diqqatga sazovor joylar bilan tanishish maqsadida Toshkent shahri bo‘ylab ekskursiya uyushtirildi.

I Международный узбекско-казахский симпозиум завершил свою работу
Завершил свою работу двухдневный I Международный узбекско-казахский симпозиум «Актуальные проблемы развития химической науки и промышленности», организованный Институтом общей и неорганической химии Академии наук Узбекистана.
В ходе симпозиума было заслушано 19 пленарных докладов, обсуждены и приняты соответствующие решения, запланировано провести следующую конференцию в 2020 году в городе Алматы. Сборник трудов симпозиума, включающих 30 научных статей был издан и распространен среди участников.
Гости симпозиума ознакомились с Институтами химического профиля Академии наук Республики Узбекистан. Для участников симпозиума была организована экскурсия по городу Ташкенту.