Haroratni mo‘tadillashtiruvchi “aqlli” plyonka ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladi
Fanlar akademiyasi Materialshunoslik instituti olimlari tomonidan dunyoda ilk bor issiqxonalar uchun mo‘ljallangan plyonkalar tarkibiga qo‘shiluvchi, haroratni mo‘tadillashtirish vazifasini bajaradigan nano-kompozit zarrachalar sintez qilindi.
Bu nano-zarrachalar quyosh nurining ultrabinafsha nurlanishini yaqin infraqizil diapazonga aylantiradi. Shu bilan birga, bunday fotonlarning issiqlik energiyasi 17-22°C ga teng bo‘ladi. Natijada, tashqi harorat -3…-7 °C bo‘lgan holatda ham, issiqxona ichidagi harorat qo‘shimcha qizdirishsiz +5…+7°C gacha saqlanadi (odatiy plyonkalarda bu ko‘rsatkich 0…+2°C bo‘ladi). Issiq kunlarda esa issiqxona ichidagi harorat 5–8°C ga pasayadi.
Infraqizil diapazondagi fotonlar soni ko‘payishi tufayli fotosintez tezlashadi va o‘simliklar 1,5–2 baravar tez o‘sadi. Shu bilan birga, energiya sarfi 60% dan ortiq kamayadi, hosildorlik 35–50% ga ortadi, sug‘orish uchun suv tejalishi 30% ni tashkil etadi, agar gidrogellar qo‘llanilsa, bu koʼrsatkich 90% gacha yetadi. Plyonkaning mustahkamligi 3 baravar oshadi.
Sinovlar Toshkent, Jizzax, Farg‘ona va Аndijon viloyatlarida o‘tkazilgan.
Hozirgi kunda Shanxay Qishloq xoʼjaligi akademiyasi tomonidan Xitoy Xalq Respublikasining turli tuproq-iqlim sharoitida keng koʼlamli sinovlar olib borilmoqda.
Shanghai Daedon Science and Technology Ltd. kompaniyasi bilan O‘zbekistonda Materialshunoslik instituti bazasida nano-poroshoklarni qo‘shma tajriba-sanoat ishlab chiqarishini tashkil etish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Tajriba-sanoat ishlab chiqarishni rivojlantirish rejasiga ko‘ra, 2025-yilda 1 tonna, 2026-yilda esa 10 tonna nano zarrachalar ishlab chiqariladi.
Ishlab chiqarish hajmini yiliga 2 000 tonnaga yetkazish uchun nano-poroshoklar ishlab chiqarish zavodi quriladi.
Mazkur loyihani amalga oshirish bo‘yicha Shanghai Daedon Science and Technology Ltd. kompaniyasi bilan hamkorlik to‘g‘risida kelishuv imzolandi.

Будет запущено производство «умной» терморегулирующей пленки
Учёными Института материаловедения Академии наук РУз впервые в мире синтезированы нанокомпозитные частицы, добавляемые в состав плёнок для теплиц, которые выполняют функцию терморегулирования.
Эти наночастицы преобразуют ультрафиолетовое излучение солнечного света в ближний инфракрасный диапазон. При этом тепловая энергия таких фотонов составляет 17–22 °C. В результате температура внутри теплицы, даже при внешних температурах –3…–7 °C, поддерживается на уровне +5…+7 °C без дополнительного обогрева (в обычных плёнках — 0…+2 °C). В жаркое время температура внутри теплицы снижается на 5–8 °C.
Благодаря увеличению количества фотонов в инфракрасном диапазоне ускоряется фотосинтез, и растения растут в 1,5–2 раза быстрее. При этом энергозатраты снижаются более чем на 60%, урожайность увеличивается на 35–50%, расход воды на орошение снижается на 30%, а при использовании гидрогелей — до 90%. Прочность плёнки возрастает в 3 раза.
Испытания были проведены в Ташкентской, Джизакской, Ферганской и Андижанской областях.
В настоящее время Шанхайской академией сельскохозяйственных наук проводятся масштабные испытания в различных почвенно-климатических условиях Китайской Народной Республики.
Достигнута договорённость с компанией Shanghai Daedon Science and Technology Ltd. о создании совместного опытно-промышленного производства нанопорошков на базе Института материаловедения в Узбекистане.
Согласно плану развития опытного производства, в 2025 году будет произведена 1 тонна наночастиц, в 2026 году — 10 тонн.
Для увеличения объёма производства до 2 000 тонн в год будет построен завод по производству нанопорошков.
Подписано соглашение о сотрудничестве с компанией Shanghai Daedon Science and Technology Ltd. по реализацию данного проекта.