2022-yil may oyida Fransiyada Yan Aliks (Fransiya), Kuralay Bayzakova (Qozog‘iston), Yulduz Nicharapova (Qirg‘iziston) va Mirzohid Rahimov (O‘zbekiston) muharrirligida “Markaziy Osiyoda logistika va diplomatiya” (Yann Aliks, Kuralay Baizakova, Jildiz Nicharapova, Mirzohid Rahimov Logistics and diplomacy in Central Asia. Editions EMS, France. 2022. P.275.) nomli kitob nashr etildi.
Kitob Toshkent (JIDU, 2021-yil oktyabr), Olmaota (Al Forobiy nomidagi KAZGU, 2021-yil noyabr) va Bishkekda (AUCA, 2022-yil yanvar) o‘tkazilgan uchta seminarning natijasidir.
Nashr dunyoning ijtimoiy-gumanitar fanlari bo‘yicha yetakchi va yosh tadqiqotchilari o‘rtasidagi keng hamkorlik asosida nashr etilgan bo‘lib, Markaziy Osiyo va Yevroosiyoda xalqaro munosabatlar va kommunikatsiyalarni rivojlantirishning dolzarb masalalariga bag‘ishlangan. Tarmoqlararo yondashuvlar asosida Markaziy Osiyoda milliy, mintaqaviy va xalqaro transport-kommunikatsiya loyihalarini amalga oshirish holati ko‘rib chiqilib, ushbu loyihalarni amalga oshirishdagi mavjud muammolar ko‘rsatilgan.
Shuningdek, kitobda O‘zbekiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmanistonning xorijiy davlatlar, xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar bilan xalqaro aloqalari, mintaqaviy va transmintaqaviy loyihalari hamda sheriklik dasturlarini diversifikatsiya qilish va rivojlantirish istiqbollari belgilab berilgan.

В мае 2022 г. во Франции под редакцией Ян Аликс (Франция), Курайлай Байзаковой (Казахстан), Жылдыз Ничараповой (Кыргызстан) и Мирзохида Рахимова (Узбекистана) опубликована совместная книга «Логистика и дипломатия в Центральной Азии» (Yann Alix, Kuralay Baizakova, Jildiz Nicharapova, Mirzokhid Rakhimov (eds). «Logistics and diplomacy in Central Asia» Editions EMS, France. 2022. P.275.). Книга является результатом проведённых трёх семинаров в Ташкенте (УМЭД, октябрь 2021 г.), Алматы (КАЗГУ им. Ал Фараби, ноябрь 2021 г.) и Бишкеке (АУЦА, январь 2022 г).
Издание осуществлено на основе широкого партнёрства ведущих и молодых исследователей в области общественно-гуманитарных наук разных стран мира и посвящена актуальным вопросам развития международных отношений и коммуникаций в Центральной Азии и Евразии. На основе междисциплинарных подходов рассмотрены состояние реализации национальных, региональных и международных транспортно-коммуникационных проектов в Центральной Азии, охарактеризованы имеющиеся проблемы и вызовы в реализации данных проектов.
В книге также определены перспективы активизации международных отношений, диверсификации и развития региональных и трансрегиональных проектов и программ партнерства Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Туркменистана с зарубежными странами, международными и региональными организациями.