O‘zbekiston Resupblikasi Fanlar akademiyasi Botanika instituti huzuridagi akademik F.N. Rusanov nomidagi Toshkent botanika bog‘ida tashkil etilgan yovvoyi piyozlar bog‘i O‘zbekiston-Xitoy Global Allium Garden (Toshkent markazi) Butunjahon yovvoyi piyoz turlarini o‘rganish va saqlab qolish dasturi doirasida tashkil etilmoqda. Global Allium Garden dasturining birinchi markazi 2017 yilda Xitoyning Yunnan provinsiyasidagi Kunmin shahridagi Kunmin Botanika bog‘ida (Kunmin markazi) tashkil etilgan. Bu markazlar biologik xilma-xillikni o‘rganish borasida O‘zbekiston-Xitoy xalqaro ilmiy aloqalarining natijasi bo‘lib, Markaziy va Janubi-Sharqiy Osiyo tabiiy landshaftlari yovvoyi piyoz turlari noyob genofondini saqlab qolish borasida global ahamiyatga ega bo‘lgan hududlar ekanligi bilan izohlanadi.
2016-yilda asos solingan Toshkent botanika bog‘ida bu Markazning maydoni 500 m2 ni tashkil etib, O‘rta Osiyo tabiiy sharoitini aks ettiradigan landshaft holatida yaratilgan. Hozirgi kungacha O‘zbekiston-Xitoy Global Allium Garden Toshkent markazida O‘rta Osiyo piyozlarining 100 dan ortiq turlari to‘plangan. Markaz faoliyatining birinchi bosqichida O‘rta Osiyo va unga yondosh hududlarga mansub bo‘lgan yovvoyi piyozlarning 200 dan ortiq turini saqlash va ko‘paytirish rejalashtirilgan. Yaqin kelajakda Toshkent va Kunmin shaharlarida tashkil etilgan markazlar yovvoyi piyoz turlari bo‘yicha zamonaviy ilmiy tadqiqotlarni o‘tkazish, sohaga tegishli fundamental ilmiy masalalarni hal etish, shuningdek, tabiiy floralarimizdagi manzarali, kamyob, endem turlarni muhofaza etishga qaratilgan keng ko‘lamli ma’rifiy-tarbiyaviy faoliyat olib borish ko‘zda tutilgan.

Был создан Ташкентский центр «Global Allium Garden»
Узбекский-Китайский Global Allium Garden (Ташкентский Центр), организуемый в Ботаническом саду им. академика Ф.Н. Русанова при Институте ботаники Академии наук Республики Узбекистан создается в рамках Всемирной программы изучения и сохранения дикорастущих видов лука. Первый центр в рамках Global Allium Garden был открыт в Китайской провинции Юннаь, на базе Куньминского Ботанического сада Института ботаники в Куьмине (Куньминский Центр). Эти Центры являются результатом Узбекистанско-Китайского научного сотрудничество в области изучения биологического разнообразия и свидетельствует о глобальной роли природных ландшафтов Центральной и Юго-Восточной Азии в деле сохранения уникального генофонда дикорастущих луков.
Ташкентский центр Global Allium Garden основан в 2016 году на площади 500 м2 напоминает ествественный природный ландшафт Средней Азии. До настоящего времени на данном Центре собран свыше 100 видов лука природной флоры Средней Азии. На первом этапе развития Центра планируется аккумулировать более 200 видов из природной флоры Средней Азии и прилегащих территорий. В ближайщем будущем Центры, созданные в Ташкенте и Куньмине будут служить научными полигонами для проведения современных научных исследований, решения фундаментальных проблем в данной сфере науки, а также проведения образовательной и просветительской деятельности по сохранению декоративных, редких, эндемичных видов лука природных флор.