Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Milliy arxeologiya markazi tomonidan “Gʼarbiy turk xoqonligi: tarix va tanga-pul tizimi” nomli monografiya nashr etildi. Ushbu monografiya oʼzbek davlatchiligi tarixida yuksak oʼrin tutadigan Gʼarbiy Turk xoqonligi (568-740-yy.) tarixi va tanga-pul tizimining dolzarb masalalariga bagʼishlangan.
Monografiya ijtimoiy-gumanitar fanlar, shu jumladan, tarix, arxeologiya, etnologiya va lingvistika sohalari uchun birlamchi yoki yordamchi qoʼllanmalardan biri sifatida xizmat qiladi. Unda Oʼzbekiston hududidagi arxeologik qadimiy shahar qoldiqlaridan topilayotgan materillar oʼrin olgan boʼlib, bunday materiallar Oʼrta Osiyoning boshqa mamlakatlarida deyarli uchramaydi.
Monografiyadan Yevrosiyo xalqlari, shu jumladan, turkiy xalqlar tarixi, numizmatikasi, etnologiyasi va linvistikasi uchun yordamchi material sifatida ishlatish mumkin.

Опубликована монография «Западно-тюркский каганат: история и монетно-денежная система»
Национальный археологический центр Академии наук Республики Узбекистан опубликована монографию «Западно-тюркский каганат: история и монетно-денежная система». Книга посвящена истории Западно-тюркского каганата (568-740 гг.), занимавшего высокое место в истории узбекской государственности и актуальным вопросам монетно-денежной системы.
Монография может служить основным или вспомогательным источником при изучении социально-гуманитарных наук, включая историю, археологию, этнологию и лингвистику. В ней представлен материал, найденный в археологических памятниках древних городищ на территории Узбекистана, которые практически не встречаются в других странах Центральной Азии. Книгу также возможно использовать в качестве вспомогательного материала по истории, нумизматики, этнологии и лингвистики народов Евразии, в том числе тюркских народов.