Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Oʼzbek tili, adabiyoti va folklori institutining Folklor boʼlimi mudiri, Oʼzbekiston Respublikasida xizmat koʼrsatgan madaniyat xodimi, filologiya fanlari doktori, professor Mamatquli Joʼrayev 2021-yilning 24-avgust kuni 65 yoshida olamdan oʼtdi.
Mamatquli Joʼraev 1956-yil 1-oktyabrda Buxoro viloyatining Qorakoʼl tumanida tugʼilgan. U oʼzbek filologiyasining atoqli namoyandalaridan biri, xalq ogʼzaki badiiy ijodiyotini keng koʼlamda tadqiq etishdan iborat fundamental ilmiy maktabga asos solgan fan tashkilotchisi, eposshunoslikning koʼplab nazariy masalalarini jahonshumul darajada hal qilgan yirik folklorshunos olim edi.
M.Joʼrayev oʼzbek folklorshunosligining dolzarb masalalariga doir 60 ga yaqin kitob, shu jumladan, 20 ga yaqin monografiya, 8 ta oʼquv qoʼllanma va xorijiy mamlakatlarda bosilgan 4 ta kitob muallifidir. Uning hozirgacha 500 dan ortiq ilmiy va ilmiy-ommabop maqolalari nashr etilgan boʼlib, Germaniya, Janubiy Koreya, Xitoy Xalq Respublikasi, Rossiya Federatsiyasi, Turkiya, Turkmaniston, Ozarbayjon, Qozogʼiston kabi mamlakatlarning ilmiy nashrlarida chop ettirilgan 80 ga yaqin ilmiy maqola va axborotlari xorijlik olimlar tomonidan eʼtirof etilgan. Soʼnggi 3 yil ichida olimning 20 ta kitobi chop etilgan boʼlib, shundan 2 tasi Germaniya va Rossiya Federatsiyasida nashr qilingan.
Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Prezidiumi nomidan marhumning oila aʼzolari va yaqinlariga chuqur hamdardlik bildiramiz!

24 августа 2021 года в возрасте 65 лет скончался профессор Маматкули Джураев, заведующий отделом фольклора Института узбекского языка, литературы и фольклора Академии наук Республики Узбекистан, заслуженный работник культуры Республики Узбекистан.
Маматкули Джураев родился 1 октября 1956 года в Каракульском районе Бухарской области. Он был одним из самых ярких представителей узбекской филологии, основоположником науки, фундаментальной научной школы обширного фольклора, великим фольклористом, решившим многие теоретические проблемы эпических исследований в мировом масштабе.
М. Джураев является автором около 60 книг по актуальным вопросам узбекского фольклора, в том числе около 20 монографий, 8 учебников и 4 книг изданных за рубежом. Он опубликовал более 500 научных и популярных статей, в том числе около 80 научных статей. На его труды ссылаются ученые Германии, Южной Кореи, Китайской Народной Республики, Российской Федерации, Турции, Туркменистана, Азербайджана и Казахстана. За последние 3 года ученый опубликовал 20 книг, 2 из которых изданы в Германии и Российской Федерации. От имени Президиума Академии наук Республики Узбекистан выражаем глубочайшие соболезнования родным и близким погибшего.