Fanlar akademiyasi prezidenti Xorazm Maʼmun akademiyasi jamoasi bilan uchrashdi
2021-yil 1-aprel kuni Xorazm Maʼmun akademiyasiga OʼzR FА prezidenti, akademik B.Yuldashev hamda vitse-prezident S.Mirzayev tashrif buyurishdi va ilmiy natijalar, yosh olimlar tadqiqotlari, ilmiy ishlanmalari bilan tanishdi. Soʼngra Аkademiya jamoasi bilan uchrashuv tashkil qilindi.
Uchrashuvda Xorazm Maʼmun akademiyasining ilmiy xodimlari, doktorantlar, yosh tadqiqotchilar ishtirok etishdi. Dastlab, Xorazm Maʼmun akademiyasi raisi I.Аbdullayevning hisoboti tinglandi.
So’ngra, B.Yuldashev mamlakatimizda Prezident Sh.Mirziyoev boshchiligida ilm-fan sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar, jumladan, yosh olimlarga, tadqiqotchilarga davlatimiz tomonidan berilayotgan eʼtibor va gʼamxoʼrlik, Xorazm Maʼmun akademiyasida yaxshilangan shart-sharoitlar, imkoniyatlar va erishilgan yutuqlar xususida gapirdi. Shuningdek, har bir olimning oʼz sohasi boʼyicha natijalarga erishuvi, oldinda turgan vazifalar xususida ham alohida toʼxtalib oʼtdi.
Har bir tadqiqot ishi birinchi navbatda amaliyotga xizmat qilishi, undagi mavjud muammolarni bartaraf etishning aniq yoʼnalishlarini koʼrsatib berishi, fan sohasidagi har bir yoʼnalishning istiqboldagi takomiliga hissa qoʼshishi lozim ekanligini taʼkidladi. Xorazm Maʼmun akademiyasida paxtaning hosildor yangi navi boʼyicha olingan natijalarini alohida qayd etdi. Ijtimoiy-gumanitar fanlar boʼlimi tadqiqotlari asosida chop etilgan nashrlarni eʼtirof etdi.
Yosh olimlar, tadqiqotchilar bilan alohida suhbat uyushtirib, ularni qiziqtirgan savollarga javob berdi va zarur tavsiyalar berdi. Uchrashuv sermazmun va qiziqarli oʼtdi.

Президент Академии наук встретился с сотрудниками Хорезмской академии Маъмуна
1 апреля 2021 года Хорезмскую академию Маъмуна посетили президент Академии наук Республики Узбекистан академик Б.Юлдашев и вице-президент С.Мирзаев. Они ознакомились с результатами научных исследованиями и разработками молодых ученых. Затем была организована встреча с коллективом Академии Маъмуна.
Во встрече приняли участие научные сотрудники Хорезмской академии Маъмуна, докторанты, молодые исследователи. Заслушан отчет председателя Хорезмской академии Маъмуна И.Абдуллаева.
Б. Юлдашев рассказал о реформах, проводимых в стране под руководством Президента Ш. Мирзиёева, в том числе о внимании и заботе молодых ученых и исследователей, улучшенных условиях, возможностях и достижениях в Хорезмская Академия Маъмуна. Он также отметил достижения каждого ученого в своей области, стоящие перед ним задачи.
Он подчеркнул, что каждая исследовательская работа должна в первую очередь служить практике, указывать четкие направления решения существующих проблем и способствовать будущему совершенствованию каждой области науки. Он отметил результаты, полученные в Хорезмской академии Маъмуна по новому высокоурожайному сорту хлопка, упомянул о научных работах, изданных отделом социально-гуманитарных наук.
Президент Академии наук провел беседу с молодыми учеными и исследователями, ответил на их вопросы и дал необходимые рекомендации.