18-sentabr kuni Belarus Milliy Fanlar akademiyasi Prezidiumi binosida Xalqaro Fanlar akademiyalari Assotsiatsiyasining (MAAN) 38-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda dunyoning 16 dan ortiq davlatlaridan, jumladan, Xitoy, Rossiya, Vetnam, Mongoliya, Ozarbayjon, Chernogoriya, Armaniston, Kuba, Qirg‘iziston, Gruziya, Tojikiston va boshqa davlatlarning Fanlar akademiyalari prezidentlari va rahbarlari ishtirok etdi. Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi prezidenti, akademik Shavkat Ayupov va vitse-prezidenti Sirojiddin Mirzayev ham tadbirda qatnashdi.
Yig‘ilish davomida, bo‘lib o‘tgan saylov natijalari asosida O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi prezidenti Shavkat Ayupov va vitse-prezidenti Sirojiddin Mirzayevga Xalqaro Fanlar akademiyalari Assotsiatsiyasining akademigi unvoni topshirildi. Shuningdek, akademik Shavkat Ayupov tashkilotning medali bilan taqdirlandi.
Tadbirda xalqaro ilmiy hamkorlikni mustahkamlash, fan va innovatsiyalar sohasida tajriba almashish imkoniyatlarini kengaytirish bo‘yicha muhim qarorlar qabul qilindi.
O‘zbekistonlik olimlarning xalqaro ilmiy hamjamiyatdagi faolligi va hissasi yuqori baholanmoqda. Bu, o‘z navbatida, mamlakatimizda fan taraqqiyotiga qaratilayotgan e’tibor va yaratilayotgan imkoniyatlarning e’tirofi sifatida ko‘rilmoqda.Ushbu tadbir, o‘zaro manfaatli ilmiy hamkorlik aloqalarini yanada rivojlantirish va kelgusidagi qo‘shma ilmiy loyihalar uchun mustahkam zamin yaratishi kutilmoqda.

Президенту Академии наук Шавкату Аюпову и вице-президенту Сирожиддину Мирзаеву присвоено звание академика Международной ассоциации академий наук
18 сентября в здании Президиума Национальной академии наук Беларуси состоялось 38-е заседание Международной ассоциации академий наук (МААН).
В мероприятии приняли участие президенты и руководители академий наук из более чем 16 стран мира, включая Китай, Россию, Вьетнам, Монголию, Азербайджан, Черногорию, Армению, Кубу, Кыргызстан, Грузию, Таджикистан и другие страны. В мероприятии также приняли участие президент Академии наук Республики Узбекистан, академик Шавкат Аюпов и вице-президент Сирожиддин Мирзаев.
В ходе заседания, по итогам выборов, президенту Академии наук Республики Узбекистан Шавкату Аюпову и вице-президенту Сирожиддину Мирзаеву было присвоено звание академика Международной ассоциации академий наук. Академик Шавкат Аюпов также был награжден медалью организации.
На мероприятии были приняты важные решения, направленные на укрепление международного научного сотрудничества и расширение возможностей обмена опытом в области науки и инноваций.
Деятельность и вклад узбекских ученых в международное научное сообщество высоко оценены. Это, в свою очередь, рассматривается как признание внимания, уделяемого развитию науки в нашей стране, и создаваемых возможностей. Ожидается, что данное мероприятие будет способствовать дальнейшему развитию взаимовыгодного научного сотрудничества и созданию прочной основы для будущих совместных научных проектов.