Maʼlumki, soʼnggi yillarda davlatimiz tomonidan ilm-fanni rivojlantirish, olimlarga qulay-sharoitlar yaratishga alohida eʼtibor qaratilmoqda va tizimli ishlar amalga oshirilmoqda. Ilmiy-tadqiqot muassasalari moddiy-texnik bazasi mustahkamlanmoqda. Xususan, FА Immunologiya va inson genomikasi instituti binosi ham toʼliq kapital taʼmirlandi, bir nechta yangi laboratoriya jihozlari keltirildi va oʼrnatildi.
Shu munosabat bilan 26-mart kuni FА prezidenti B.Yuldashev, vitse-prezidentlar B.Ibragimov, S.Mirzayev hamda Kimyo-biologiya boʼlimi rahbari J.Toshpo’latovlar Institutga tashrif buyurishdi va Institutning taʼmirdan keyingi holati, yangi keltirilgan laboratoriya asbob-uskunalari va ularning faoliyati bilan yaqindan tanishdilar.
Soʼngra, majlislar zalida Institut jamoasi bilan uchrashuv tashkil etildi. Unda FА prezidenti jamoada yoshlarning koʼpligidan mamnun ekanliginini taʼkidladi. Davlatimiz Rahbarining ilm-fanga koʼrsatayotgan eʼtibori uchun alohida minnatdorchilik bildirdi.
Uchrashuv davomida ilm-fanda yoshlarning oʼrni, kadrlar tayyorlash va xalqaro aloqalarni yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.

Президент Академии наук встретился с сотрудниками Института иммунологии и геномики человека
Известно, что в последние годы государство уделяет особое внимание развитию науки, ведется планомерная работа по созданию благоприятных условий для ученых, укрепляется материально-техническая база научных учреждений. В частности, в прошлом году было полностью отремонтировано здание Института иммунологии и геномики человека Академии наук, приобретено и установлено новое лабораторное оборудование.
26 марта с.г. президент Академии наук Б.Юлдашев, вице-президенты Б.Ибрагимов и С.Мирзаев, и руководитель отдела химических и биологических наук Ж.Ташпулатов посетили Институт и ознакомились с состоянием Института после ремонта и результатами научных исследований.
Затем в конференц-зале была организована встреча с коллективом Института. В ходе мероприятия президент Академии наук особо отметил, что радует наличие в коллективе большого количества молодых ученых. Он отметил особое внимание Главы нашего государства к развитию науки.
В ходе встречи стороны обсудили роль молодежи в науке, образовании и дальнейшем развитии международных отношений.