Fanlar akademiyasi olimlari tomonidan COVID-2019 RNKsini ajratish diagnostik toʼplami ishlab chiqildi
Bugungi kunda dunyo miqyosida COVID-19 bilan kasallanganlar soni kundan kunga ortib bormoqda. Jahon sogʼliqni saqlash tashkiloti (JSST) tomonidan COVID-19 ni diagnostika qilish uchun PSR usuli standart sifatida taklif qilingan. Maʼlumki, PSR diagnostika tahlilini amalga oshirish uchun dastlab COVID-19 koronavirus RNK sini ajratib olish talab etiladi. Joriy yil 15-mart kuni ilk bor Oʼzbekiston hududida SARS-CoV-2 virusi aniqlangandan soʼng, OʼzR FА Oʼsimlik moddalari kimyosi instituti xodimlari ham COVID-2019 RNK sini ajratishga moʼljallangan diagnostik toʼplam ishlab chiqish ustida tadqiqotlarini boshladi va qisqa vaqt oraligʼida ushbu toʼplamlar ishlab chiqildi.
Ushbu diagnostik toʼplamning klinik sinovlari Oʼzbekiston Respublikasi Sogʼliqni saqlash vazirligi laboratoriyalarida, shu jumladan, Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik agentligining maxsus laboratoriyasida oʼtkazildi va ijobiy natijalarni koʼrsatdi. SARS-CoV-2 virusi RNK sini ajratishga moʼljallab ishlab chiqilgan ushbu toʼplam dunyoda ishlab chiqariladigan analoglari bilan taqqoslanganda sezgirligi, oʼziga xosligi, ayniqsa, kam vaqt talab qilishi (1 soat), qulayligi va arzonligi (kamida 30% ga arzonroq) kabi ustunliklarga ega. Ushbu toʼplam Oʼzbekiston Respublikasi Sogʼliqni saqlash vazirligi huzuridagi “Dori vositalari, tibbiy buyumlar va tibbiy texnika ekspertizasi va standartizatsiyasi davlat markazi” DUK tashkilotida “ENKOR” nomi bilan roʼyxatdan oʼtkazildi va seriyali ishlab chiqarish uchun ruxsat berildi. Bundan tashqari, ushbu toʼplam yordamida gepatit V, gepatit C, odam immun tanqisligi virusi (VICh) RNK/DNKsini ajratish mumkin.
Ishlab chiqilgan diagnostik toʼplamlar mamlakatimizga xorijdan keltiriladigan narxdagi toʼplamlarning oʼrnini bosishga imkoniyat yaratadi. Institut yuqorida keltirilgan toʼplamlarni Oʼzbekiston Respublikasi Sogʼliqni saqlash vazirligi tomonidan talab boʼlsa, kerakli miqdorda ishlab chiqarish imkoniyatiga ega.

В настоящее время во всем мире число инфицированных людей COVID-19 увеличивается. ВОЗ предложила метод ПЦР в качестве стандарта для диагностики COVID-19. Известно, что для проведения анализа ПЦР сначала необходимо выделить РНК коронавируса COVID-19. После первого обнаружения вируса SARS-CoV-2 в Узбекистане 15 марта сотрудники Института химии растительных веществ Академии наук РУз начали разработку диагностического набора для выделения РНК COVID-2019, с чем успешно справились в короткие сроки.
Клинические испытания данного набора были проведены в лабораториях Министерства здравоохранения РУз, в том числе в специализированной лаборатории Агентства санитарно-эпидемиологического надзора испытания показали, что разработанный набор для выделения РНК вируса SARS-CoV-2 обладает аналогичной чувствительностью и специфичностью по сравнению с наборами, производимыми в мире, но обладает такими преимуществами, как удобство в использовании, быстрота проведения анализа (1 час) и низкая стоимость (дешевле минимум на 30%). Диагностический набор был зарегистрирован под названием «ЭНКОР» в Государственном унитарном предприятии «Государственный центр экспертизы и стандартизации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники» при Министерстве здравоохранения РУз и получил разрешение на серийное производство. Также с помощью данного набора можно выделить РНК/ДНК вирусов гепатита В, гепатита С и ВИЧ.
Разработанные в Институте химии растительных веществ АН РУз диагностические наборы позволят заменить дорогие импортные аналоги, используемые в настоящее время в Узбекистане. Институт имеет возможность произвести вышеуказанные наборы, на основе заказа Министерства здравоохранения РУз.